I BERENDS Co. - Telef. 31 - SCHAGEN Algemeene Machinehandel Landbouw-, Zuivelwerktuigen Petroleum-, Benzinemotoren Electromotoren, Drijfwerken, Polderbemalingen 11 De belangrijkste akkerbouwproducten in Schagen waren graan (haver, tarwe, rogge en gerst), zaden (specerijzaden, zomeroliezaden, karweizaad, koolzaad, mosterdzaad, kanariezaad en blauwmaanzaad), vlas, erwten en bonen. Nieuwe producten die - op een gering aantal hectaren - hun intrede deden waren uien, koolraap (1905) en kool (1911), nadat eerder al was begonnen met de teelt van suikerbieten (1894). Oorspronkelijk was rietsuiker de grondstof voor de suikerindustrie. De Nederlandse Suikerwet (1870) liet de suikerhandel, die sinds 1850 grotendeels in Engelse handen was, geheel vrij. In Engeland nam het suikergebruik sterk toe toen de suikeraccijns daar werd afgeschaft. Na 1874 werd het grootste deel van de suikeroogst van Nederlands Indië naar Engeland verscheept, waardoor in Nederland een tekort aan ruwe suiker ontstond. Nederland had altijd vertrouwd op de aanvoer van rietsuiker en de ontwikkeling van productietechnieken voor de fabricage van beetwortelsuiker werd niet nodig geacht. Het werd nu echter lonend om suikerbieten te verbouwen en beetwortelsuiker te produceren. De buurlanden waren op dit gebied al veel verder. Tot in de jaren negentig bleef Nederland afhankelijk van de import van suiker uit Duitsland en België.' Advertentie van de machine- handel Berends Co (1925), een van de bedrijven in Scha gen waar boeren allerlei land bouwwerktuigen konden aan schaffen. OtREKosit, In het decennium voor de agrarische depressie was de financiële positie van de akkerbouwers in Schagen al aanzienlijk aangetast als gevolg van de slechte weersomstandigheden in die jaren. Ze kregen tussen 1851 en 1871 over het algemeen goede prijzen voor hun producten, maar na 1868 volgde een groot aantal koude en natte jaren met mislukte oogsten en steeds verder dalende prijzen. De agrarische depressie begon omstreeks 1878 in de akkerbouwgebieden op de zeeklei, maar vanaf het midden van de jaren tachtig kregen ook andere gebieden te maken met de gevolgen van de depressie. De graanprijzen, vooral die van tarwe, daalden als gevolg van het grote aanbod van goedkoop Amerikaans graan op de markt. De prijzen van rogge, boekweit, gerst en aardappelen bleven tot ongeveer 1882 op hetzelfde niveau, maar daalden daarna sterk. Graan werd zelfs zo goedkoop dat boeren het aan hun vee voerden. De prijs van vlees en zuivelproducten daalde ook, maar minder sterk dan de graanprijzen.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 13