Meester Maarten Visser R.J.M. van de Pol Het gedicht op de vorige pagina is van de hand van meester Maarten Visser. Volgens Jan Buisman in zijn boek "Op klompen door Schagen"1 was hij de eeuwige meester van de eerste en tweede klas. Op 30 september 1887 liet de jonge onderwijzer Maarten Visser zich in schrijven in het bevolkingsregister van Schagen. Hij vertelde daar dat hij op 2 mei 1866 was geboren als zoon van veearts Jan Visser en zijn vrouw Geertje Kuiper en vanaf 12 september j.l. inwonende was in pand B 30: aan de Marktplaats. Hij was sinds de aanvang van het nieuwe schooljaar werkzaam als onderwijzer aan de openbare lagere school. Op 6 november 1897 trouwde hij met de op 29 januari 1859 in Ursem geboren Grietje Hille, dochter van Arie Hille en Aatje van Lange. Grietje was weduwe van Jan Heddes en verdiende de kost als winkelierster. Zij woonde aan de Hoogzijde op nummer E6. Vermoedelijk was dit een modezaak want in 1910 staat zij ingeschreven als modiste: het paar woont dan Laagzijde B 40. Het was een gemengd huwelijk: hij was NH en zij RK. Bij het huwelijk traden als getuige op: Arie Vader en Rens Kaan, koffiehuishouders. Klaas Verheus, banketbakker en Pieter Munnik, spoorwegambtenaar. De eerste drie woonachtig in Schagen en de laatste in Uitgeest. In 1910 woonde het echtpaar aan de Lagezijde op nr. B 40 en was Grietje modiste. In zijn vrije tijd schreef meester Maarten vele gedichten die vooral Schagen als onderwerp hadden. Het gedicht op de vorige pagina is uit de bundel "Schagen" uitgegeven in 1898 en gedrukt bij P. Trapman. Hij werd actief lid en secretaris van de in 1898 opgerichte sociëteit "De Vereniging". Ter gelegenheid van een feestavond op 24 februari 1900 schreef hij een speciaal voor de sociëteit gedrukte reden met de titel: "De inval der Engelschen in het jaar 1909" Zij grote belangstelling voor en kennis van de historie van Schagen bracht hem er toe om aan de organisatie van de historische optocht ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling van 1920 deel te nemen. In artikelen in de Schager Courant in dat jaar wordt de samenstelling van deze optocht uitgebreid door hem beschreven en worden de historische uitbeeldingen verklaard. Deze optocht was indertijd een enorm succes. Tien jaar later kwam er een einde aan het leven van deze actieve en geliefde Schager onderwijzer. Hij overleed op 19 september 1930 - vermoedelijk in het ziekenhuis - in Alkmaar. De historische vereniging heeft verschillende bundels van deze plaatselijk poëet in het archief dank zij een schenking van een van de leden. Bronnen Gem. archief Schagen: Bev. register., registers BS. Noten 1. Buisman, J; "Op klompen door Schagen", p. 34,35, Schagen 1977. 2. In de vorige eeuw werden de huizen aangeduid met een hoofdletter voor de wijk en een nummer voor het huis, later kwamen de straatnamen met huisnummers. Welke pand het hier betreft moet nog uitgezocht worden, misschien een leuke klus voor een van de leden. 24

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 26