De kerk op de Markt Een boek over de geschiedenis van Oproep Contactpersoon F. Timmer Doornenhof 21 1741 ZE Schagen tel. 0224-215261 In september 1997 is het 100 jaar geleden dat de "nieuwe" kerk op de Markt te Schagen in gebruik werd genomen. De "oude" kerk was in 1895 door brand volledig verwoest. De resten van dit magistrale kerkgebouw werden gesloopt en na een uitvoerige discussie tussen kerkbestuur en gemeente werd besloten de kerk te herbouwen, maar dan wel volledig gedraaid. Tegen alle kerkbouwtradities in kwam de toren nu naar het oosten te staan in plaats van naar het westen. Zonder enige twijfel verloor Schagen in 1895 een waar cultureel en historisch monument. Het kerkgebouw was namelijk niet alleen maar een laat-middeleeuwse kerk, maar herbergde ook talrijke herinneringen aan de bewoners van het kasteel: de heren en vrouwen van Schagen. Redenen genoeg om de geschiedenis van "de kerken op de Markt" -voor het eerst - volledig te gaan beschrijven. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de huidige kerk zal - in nauwe samenspraak met de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk - dit boek in september 1997 het licht zien. Uiteraard is er over de twee - en mogelijk drie - kerken op de Markt van Schagen het een en ander te vinden in de kerkelijke, gemeentelijke en provinciale archieven. Ook met name de Schagen Courant heeft regelmatig aandacht besteed aan de kerkgebouwen. Toch is het heel goed mogelijk dat er onder de Schager bevolking allerlei nog niet bekende informatie aanwezig is. De grote kerkebrand van 1895 moet de bevolking danig bezig hebben gehouden en menige Schagenaar is zelf betrokken geweest bij de sloop van de restanten of de nieuwbouw. Wellicht kent menigeen de verhalen van vader of moeder. Ik vraag U dringend contact met mij op te nemen als U - foto's hebt van de 'oude' en/of 'nieuwe' kerk of de Markt, - verhalen (of anekdotes) kent, - aantekeningen of drukwerk bezit betreffende de kerk, - stukken, voorwerpen of brokstukken betreffende de kerk hebt.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 21