13 De rechtbank in Alkmaar was op het verzoek van de Schagenaars ingegaan en IJsbrand werd in hechtenis genomen. Om hem voor lange tijd veroordeeld te krijgen stuurde burgemeester Walig "Een verklaring van eenige fatsoenlijke burgers van Schagen wegens het slechte gedrag van IJsbrand Buijen" vergezeld van de volgende brief. "Heden de Negende September 1815 compareerden voor mij Jan Walig, burgemeester van de gemeente Schagen Burghorn des namiddags ten 1 uur Joseph de Goede, Simon Walig zilversmid, Dirk Blom bakker, Jan Kool tapperCornelis Halfswaag kastelein, Antonie Regters broodbakker, André Dudij koekebakker, G. Bruijn timmerman, G. Boonacker, D. Keet koopman en Jan Strop winkel, allen te Schagen woonachtig en op ons verzoek vrijwillig gecompareerd. Dewelke verklaarden zeer wel te kennen den persoon van IJsbrand Buijen thans gedetineerd te Alkmaar doch in de herberg de Rode Leeuw op de Marktplaats te Schagen woonachtig en dat gemelde IJsbrand Buijen bij hun bekend is voor eert doorbrengen en verkwisten van zijn goed. Een dagelijkschen dronkaard die zeer vele buitensporigheden zoo met woorden als met daden begaat en beschouwt mag worden niet alleen als onnut maar zeker als gevaarlijk te zijn voor de samenleving. En hebben de comparanten na gedane voorlezing deze alhier met ons behoorlijk ondertekend behalve die verklaarden niet te kunnen schrijven ten dage en jare als boven gemeld staat". Deel van de kadastrale kaart gemaakt in het midden van de vorige eeuw. De nummers op deze kaart zijn de toen ingevoerde kadastrale perceelnummers. De nummers in noot 6 zijn de volgnummers in de lijst voor de ver ponding (belasting op onroerend goed) die al in de zestiende eeuw is samengesteld door de belastinggaarders. m

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 15