II Van een openbaar zedeloos slegt en buijtensporig gedrag. 11 R.J.M. van de Pol Op 10 april 1815 schrijft burgemeester Jan Walig met instemming van het gehele gemeentebestuur aan de officier van de rechtbank in Alkmaar de volgende brief: "Dat IJsbrand Buijen van een slegt geheel zedeloos en buijtensporig gedrag, een gevaarlijke dronkaard is en uit dien hoofde ongeschikt, ja gevaarlijk voor de samenleving moet beschouwd worden en ook als zoodanig alhier beschouwd word: zullen alle fatsoenlijke lieden alhier gaarne willen getuigen en verklaren. En vooral de zodanige die hij door zijne ongehoorde brutaliteiten beledigd heeft en wij durven veronderstellen dat dit genoegzaam zal zijn om U Weled(ele) Gestr(enge) te machtigen tot het verzoek om zijn confinementjin hechtenis stelling)..." IJsbrand Buijen Wie was deze man IJsbrand Buijen die volgens zijn plaatsgenoten zo snel mogelijk opgesloten diende te worden? Op 10 april 1785 wordt voor de schepenen van Schagen het huwelijk gesloten tussen "IJsbrand Buijen j.m. geboren Purmerend en Cornelia Verbeekj.d. alhier tot Schagen". IJsbrand was toen 21 en zijn bruid 19; voor beiden was dit het eerste huwelijk zoals blijkt uit de toevoegingen jongeman (j.m.) en jongedochter (j.d.). Omdat zij niet van de gereformeerde religie waren maar katholiek, moest het huwelijk gesloten worden voor de schepenen.' Op 10 april 1785 werd het huwelijk tussen IJsbrand Buijen en Neeltje Verbeek ingeschreven in het schepentrouwboek van Schagen.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 13