5 De heren en vrouwen van Schagen De kapel aan de zuidzijde, toegewijd aan het H. Sacrament, was van de heren en vrouwen van Schagen. In 1459 stichtte de eerste heer van Schagen een fundatie op deze kapel. Hij schonk twee percelen land aan de Loet (later Vicarieland genoemd), een kelk een misboek en verschillende altaarbenodigdheden. Het altaar was rijk versierd. De deuren van het tabernakel op het altaar van de Heren van Schagen waren prachtig beschilderd. Op de rechterdeur was Keizer Lodewijk van Beieren knielend met op de achtergrond Willem van Beieren van Schagen afgebeeld. Op de linker deur waren afgebeeld Hertog Aelbrecht van Beieren en Aelbrecht van Beieren van Schagen. De grafsteen van Willem de ais tegenprestatie moest in de kapel drie maal in de week en elke zondag bastaard. een Heilige Mis gelezen worden voor de zielerust van hem, zijn vrouw, en alle anderen waaraan hij dit verplicht was. Ongeveer honderd jaar later stichtte vrouwe Josina, weduwe van Joost van Koorbank met fraai Borssele op de Sacramentskapel een fundatie van drie Heilige Missen in houtsnijwerk. de week. Zij schonk de kerk hiervoor een groot bedrag. In de zelfde periode stichtte zij een vicarie in de St. Anna Kapel van de St. Bavo te Haarlem welke kerk zij ook een glasvenster schonk dat genoemd werd "Die Vrowe van Scaghers glas". De kapel van de Zeven Smarten in de St. Bavo werd na de reformatie de Schager kapel genoemd naar de grafkelder van de familie Van Schagen. Ook in Schagen hadden de heren en vrouwen van Schagen een eigen grafkelder waar verschillende leden van dit voor Schagen zo belangrijke geslacht werden bijgezet.1

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 7