Hoe de Schager kerk, in een tijd waarin de verering van deze heilige in onze streken niet gebruikelijk was, aan deze patroonheilige kwam kunnen we alleen maar gissen. Pastoor Philippona veronderstelt dat de Schagenaars voor Christoffel hebben gekozen,, omdat de plaats dicht bij zee lag. Christoffel is immers de patroon van schippers en zeelui. Niets wijst er echter op dat het Middeleeuwse Schagen veel schippers of andere zeevarenden heeft voortgebracht. Ook is het mogelijk dat in het door zee en meren omringde Schagen deze heilige reus vereerd werd als de beschermer van het Christuskind - en dus ook de Schager parochianen - tegen het altijd dreigende water. Er is echter nog een derde mogelijkheid die veronderstelt dat de verering van Christoffel zou wel eens ontstaan kunnen zijn in de dertiende eeuw. Volgens de overlevering vergezelde Magnus, een Westfriese ridder, graaf Willem de tweede op zijn kruistocht in 1219. Bij deze tocht werd de stad Damiate in Egypte veroverd. In die streken werd al eeuwen lang de heilige Christoffel vereerd. Christoffel is tenslotte ook de patroon van de reizigers en was enige bescherming van een krachtige heilige tijdens de zware terugtocht vanuit het Heilige Land niet uiterst welkom. Mogelijk is via deze weg deze patroonheilige tot ons gekomen. Omstreeks de zelfde tijd n.1. in het jaar 1220 werd in Roermond de nieuwe kerk gewijd aan Christoffel, dit is de in onze streken oudste kerk gewijd aan deze heilige. Aan het eind van de negentiende eeuw werd door W. Hazeu de kerk als volgt beschreven: "De kerk heeft eene lengte van 160, eene breedte van 80 Rijnlandsche voeten en is ook even zoo hoog. Ten westen bevindt zich de stevige vierkante toren, welks steenen romp 100 Rijnlandse voeten hoog is en eindigt met eene fraaie steenen balustrade. Kerk en toren zijn van De kerk aan het eind van de groote roode moppen gebouwd, terwijl de muren en fundamenten zeer achttiende eeuw getekend door zwaar zijn. De grond waarop zij zijn opgetrokken, is volgens overlevering Hendrik Tavenier.

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 5