De kerken van Schagen De Nederlands Hervormde kerk aan de Markt, 1 2 R.J.M. van de Pol Het Middeleeuwse kerkgebouw De middeleeuwer was een gelovig mens. De aanwezigheid van de kerk was zeer essentieel en elke plaats van enige betekenis bezat minstens één kerkgebouw. Meestal waren het er (veel) meer. Wanneer in Schagen de eerste kerk is gebouwd valt niet met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk begon men te kerken in een eenvoudig houten gebouwtje dat later vervangen is door een stenen kerk. Uit archeologische waarnemingen even ten zuiden van de huidige kerk kan bewezen worden dat Schagen al in de dertiende eeuw in het bezit was van een godshuis. Bij herbestratingwerkzaamheden in 1982 kwam een zeer groot aantal begravingen voor de dag, gelegen binnen een muurwerk van kloostermoppen. Ook werd er een sleuf waargenomen die was gevuld met grote veldkeien (voornamelijk graniet), fragmenten tufsteen en kloostermoppen. Een jaar eerder waren er aan de westzijde ook al dergelijke vondsten gedaan in een dertiende eeuwse context. Deze vondsten doen vermoeden dat hier in de twaalfde eeuw een kerk of kloostergebouw heeft gestaan dat mogelijk verloren is gegaan bij een van de overstromingsrampen die Schagen geteisterd hebben.' Het blijft echter bij veronderstellingen gebaseerd op spaarzame opgravingsgegevens. De eerste schriftelijke bron waaruit opgemaakt kan worden dat er in de dertiende eeuw een kerk was in Schagen is een brief van de Heer van Schagen. In 1492 schrijft deze aan de kerkelijke overheid in Utrecht, dat de kerk van Schagen al meer dan 200 jaar vrijgesteld is van het betalen van de 'sent penning', een kerkelijke belasting. Een andere schriftelijke mededeling waaruit blijkt dat er in Schagen een kerk was, dateert uit 1329. In dat jaar draagt Hildebrand, koster van Schagen, al zijn goederen op aan de abdij van Egmond. Dat het hier geen onaanzienlijk kerkje betrof, kunnen we concluderen uit de aanwezigheid van twee pastoors. Van deze pastoors kennen we Dirck Boudewijnsz., genoemd in 1357, welke na zijn dood opgevolgd werd door Arnout Buys, die de helft der parochie overgedragen kreeg. De kerk was voorzien van een toren, die zelfs in Petten gezien kon worden. In 1365 werd met behulp van die toren de grens tussen het noorderambacht van Petten en de heerlijkheid Callantsoog bepaald door staande boven het midden van het voormalig getijgat van de Zijpe een lijn te trekken door de klokgaten van de Schager toren. In een oorkonde uit 1421 wordt de kerktoren nogmaals genoemd 'noertwaert opgaende voirbi Keteldunen, dair men zien mach van de strande van der zee die clockgaten van den kercktoern tot Scaghen'.2 De kerk van St. Cristoffel Waarschijnlijk onder invloed, en met hulp van Willem de bastaard, die in 1440 zijn nieuw gebouwde slot betrok, werd er in Schagen een fraaie nieuwe stenen kerk gebouwd welke gewijd werd aan Sint Christoffel of wat deftiger Sint Christoforus. De centrumfunctie van Schagen, een plaats met stadsrechten en zetel van de heer, werd hiermee benadrukt en versterkt. In 1460 werd het nieuwe gebouw midden op het marktplein, de "Plaets", in gebruik genomen.

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 4