Gezinssamenstelling tv I I I De gemiddelde gezinsgrootte in Nederland bleef tot ongeveer 1920 rond de 4,7 personen schommelen en daarna nam de omvang van de gezinnen lang zaam af. In Schagen trad deze daling veel eerder in. In 1849 bestonden de ge- W 'N - De N. V. Motorbootdienst Kolhorn-Schagen was slechts een kort leven beschoren. (1901 - 1906). daarom naar de steden in de hoop daar een betere toekomst te kunnen op bouwen, ook al konden deze de nieuwe inwoners moeilijk verwerken. Er waren te weinig huizen en de woonomstandigheden waren daardoor vaak heel slecht. De werkgelegenheid in de dienstverlenende sector en in het am- bachts- en fabriekswezen was er echter wel belangrijk toegenomen. [Kooij, p. 98-102, De Meere, p. 130-131, Van der Wonde, p. 28] De bevolking van Schagen en andere plattelandsgemeenten nam hierdoor af, hoewel ook het dalende geboorte-overschot bijdroeg aan bevolkingsafna me. Waarschijnlijk vestigden veel migranten uit Schagen zich in Alkmaar, waar na 1878 veel van het omringende platteland afkomstige verarmde gezin nen naar toe trokken. Voor migranten die Schagen om economische redenen verlieten was deze stad een beter toevluchtsoord dan Den Helder, dat na 1876, toen het Noordzeekanaal was gegraven, minder aantrekkelijk werd als vestigingsplaats, aangezien de economische omstandigheden er verslechter den. Van 1815 tot 1840 nam Den Helder nog de op een na hoogste plaats in op de lijst met de tien snelstgroeiende gemeenten met meer dan 5000 inwo ners, maar tussen 1840 en 1869 zakte Den Helder naar de achtste plaats, ter wijl op de twaalfde plaats de nieuwkomer Zijpe/Anna Paulowna stond. Wel licht hebben zich hier ook migranten uit Schagen gevestigd. De migranten die naar Alkmaar gingen hoopten daar meer kans te hebben op werk, hoewel zij volgens het Burgerlijk Armbestuur van Alkmaar tevens werden aangelokt door de betere armenzorg dan ten plattelancle. Velen werden niettemin ook in deze stad geconfronteerd met lage lonen en vooral van 1884 tot 1886 heer ste er een grote werkloosheid. [Van Loo, p. 22-25, p. 104, p. 136] 15

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 17