De loop van de bevolking van Schagen van 1851 tot 1930 Chevrolets. De Chevrolets bevielen zo goed dat er in 1939 maar liefst vijf werden bijgekocht. Om lange materialen te kunnen vervoeren werden deze wagens in Gorinchem door Aeme van Milh verlengd. In 1939 had Bras 40 vrachtwagens in gebruik die ingezet werden voor de wegenbouw en de bouw van de startbanen voor Schiphol. De wagens werden gestald in de garage aan de Dorpen naast de slachtplaats van Baars en Oosterman. Later is hier de Nijverheidstraat aangelegd. Dit was een gunstige plaats omdat de schepen konden aanleggen in de Laansloot tegenover de garage. In 1940 kwam er een triest eind aan het leven van de energieke Schager ondernemer. Toen hij in een donkere nacht met zijn Ford uit Amsterdam op weg was naar Schagen reed hij op de rijksweg bij Burgervlotbrug op een van zijn eigen trailers die daar met pech aan de weg stond. Hij was op slag dood. De vrouw waarmee hij na de scheiding van zijn eerste kinderloze huwelijk was getrouwd bleef achter met haar zoon (Ton Pelt) en de drie kinderen, twee jongens (Gerrit en Cornelis) en een meisje (Maria), die zij samen hadden gekregen. Bevolkingsdichtheid 12 Marjorie Pigge Na de invoering van de Gemeentewet in 1851 moesten alle Nederlandse ge meenten jaarlijks een gemeenteverslag opstellen. Op voorgedrukte staten werd onder meer het aantal inwoners genoteerd en werden gegevens over de migratie en het aantal geboorten en sterfgevallen ingevuld. Voor historici vormen deze jaarverslagen een rijke bron voor allerlei gege vens, maar ze zijn helaas toch niet altijd even betrouwbaar. Zo ligt het voor de hand te verwachten dat de omvang van de bevolking op 31 december van een bepaald jaar even groot is als op 1 januari van het daaropvolgende jaar. In Schagen blijken hier echter niet alleen kleine, maar regelmatig ook grotere afwijkingen voor te komen. Waarschijnlijk zijn dit telfouten of veischrijvingen van de ambtenaar die de lijsten invulde. Gelukkig leveren de verslagen toch voldoende gegevens op om een beeld te krijgen van de loop van de bevol king van Schagen van 1851 tot 1930. Oudere gegevens over de bevolking zijn schaars (en waarschijnlijk nog minder betrouwbaar). De bevolkingsdichtheid van de provincie Noord-Holland bedroeg tussen 1859 en 1899 gemiddeld 260 inwoners per km2. Dit aantal is sterk vertekend, aan gezien het zeer dichtbevolkte Amsterdam is meegeteld. In de meeste gemeen ten was de bevolkingsdichtheid aanzienlijk lager. Daarom kan de bevolkings dichtheid van Schagen misschien beter met die van omliggende gemeenten worden vergeleken. De gemiddelde bevolkingsdichtheid van Barsingerhorn, Oude Nie-dorp, Warmenhuizen, Nieuwe Niedorp, Winkel, Sint Maarten en Harenkarspel samen bedroeg 92 inwoners per km2. Schagen was in deze pe riode dichter bevolkt: er woonden 140 inwoners per km2. In alle gemeenten nam de bevolkingsdichtheid in de negentiende eeuw toe.

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 14