Cultuurramp Bij de brand ging een groot aantal cultuurhistorisch waardevolle voorwerpen verloren. Het vuur greep zo snel om zich heen dat alleen het avondmaalszilverwerk, het doopbekken, een zilveren blaker, de koperen lezenaar en enkele bijbels gered konden worden. Het schitterende praalgraf van Jan van Schagen en zijn vrouw Anna van Assendelft was onherstelbaar verwoest. Van de graftombe van Willem de bastaard en zijn vrouw Johanna van Hodenpijl bleef de zerk in brokken bewaard. De overige kerkschatten waren opgegaan in de vlammen en niet meer te restaureren. De brokstukken van de zerk zijn later samengevoegd en in beton gezet. Helaas ligt de gerestaureerde zerk in de vloer van de oostelijke slottoren en wordt aan het gezicht onttrokken door aldaar tentoongestelde objecten uit de Eerste Wereldoorlog. Een nieuwe kerk Met grote voortvarendheid werd de opruiming van de restanten van de verbrande kerk ter hand genomen. Het puin van de toren werd gebruikt om de Schager zijdewind, de huidige Tolkerdijk te verharden. Deze dijk werd daarna enige tijd "Rode dijk" genoemd vanwege de kleur van het puin. Zes weken na de brand viel het besluit om een nieuwe kerk te bouwen en begon een nieuwe periode voor de Nederlands Hervormde kerk die in een volgend artikel behandeld zal worden. Noten: 1. Diederik, F. 1986. "Tien jaar archeologisch onderzoek in Schagen en omgeving". In De Kakelepost, jrg 1, nr. 3, p. 5. 2. Schoorl, H.1973 Zeshonderd jaar water en land. Groningen, p.25-27. 3. Timmer,F. 1994. "De grafkelder van de heren en vrouwen van Schagen". In De Kakelepostjrg. 9, nr. 4. 4. Momenteel is hier een Chinees-Indisch restaurant gevestigd. 5. Welk pand het hier betreft, is de redactie niet bekend. Literatuur: - Hazeu, W.A. 1894. De Hervormde Kerk te Schagen. Schagen. - Philippona, Chr. 1886. 'Pastoors van Schagen'. In BBH, jrg. 13, p. 379- 410. - Philippona, Chr. 1886. 'Pastoors van Schagen'. In BBH, jrg. 14, p. 123 - - 176. - Philippona, Chr.. Bijzonderheden uit de Geschiedenis der parochie van den H. Christophorus te Schagen'. Haarlem. - Schager Courant aug. 1955. 10

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 12