De heer J. Schene op zijn mobilisatiebestemming in Callantsoog, febr./mei 1940. ie tussen zijn Na de capitulatie werden de heer Schene en zijn makkers afgevoerd naar de marinekazerne in Den Helder. Vandaar gingen ze naar de marinekazerne in Amsterdam en tenslotte naar huis. De heer Schene ging weer aan het werk bij het P.E.N. te Bloemendaal. Hij was hier al voor de mobilisatie werkzaam en kon weer terugkomen. Hij was werkzaam op de afd. boekhouding. Van 1940 tot 1942 woonde hij in een kosthuis in Haarlem. De weekenden ging hij dan naar Schagen. Hij leerde zijn vrouw in 1942 in Haarlem kennen. Kort daarna werd hij overgeplaatst naar het P.E.N. in Schagen. Hij ging toen weer bij zijn ouders op de Laagzijde wonen. Toen hij uit Haarlem wegging had hij voorzichtig de eerste contacten met mensen uit het verzet gelegd. Die contacten bouwde hij in Schagen verder uit. Hij had o.a. contact met notaris de Boer die volgens hem de leiding had van de O.D. (Ordedicnstgroep) waar ook mensen inzaten als Kees Schmalz, Cor Rol, Ist Schoevers, W.T. Rinsema en later ook Piet Blom. Zij regelden o.a. onderdak en bonkaarten voor onderduikers en haalde wapens op uit de Wieringermeer aan de Ulkeweg. Deze waper.s werden met de fiets gehaald!! Hij heeft een keer een sten-gun opgehaald die hij eerst bewaarde in de brandkast bij het P.E.N. aan de Witte Paal en later thuis. Ze kregen ook instuctie in het schieten met een z.g. bazooka. Deze instructie werd gegeven in sen arbeidershuisje achteraan op de Hoep. Aan het einde van de oorlog was er een gesprek tussen de heren Schene, Ale Bouwma uit Kolhorn en Stenvers uit Schagen. De laatste was een technische man bij het P.E.N. Besloten werd dat dhr. Stenvers militair commandant van de OD groep Schagen zou zijn en dhr. Jan Buiskool de burger commandant c.q. burgemeester na de oorlog. Ook na de oorlog heeft dhr. Schene nog bij het P.E.N. gewerkt doch toen weer in Bloemendaal. Zijn woonplaats was toen weer Haarlem. 7

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 9