den ingeleverd... Bovendien was het niet erg waarschijnlijk dat zij de brandstof konden leveren waar hun klanten om vroegen. De meeste mensen hadden een voorkeur voor antraciet, eierkolen en parelcokes, maar deze soorten waren moeilijk verkrijgbaar. Velen moesten daarom genoegen nemen met minder gewilde soorten. Er zelfs was zo'n gebrek aan goede brandstof, dat het Rijkskolenbureau genoodzaakt was om Amerikaanse kolen voor huisbranddoeleinden in te delen, terwijl deze kolen daar eigenlijk niet geschikt voor waren. Er werden daarom stook- adviezen gegeven om de vrij veel gruis bevattende kolen op de meest ef fectieve manier te stoken. [Noordhollandsch Dagblad, 3 januari 1946] Net als veel andere voedselproducten waren ook eieren in januari 1946 bijna niet te koop. Ze werden daarom alleen op ziekenbonnen gele verd. Wegens de geringe productie van eieren en de beperkte voorraden geconsverveerde eieren konden niet alle detaillisten van een werkvoor- raad worden voorzien. Slechts een klein aantal handelaren werd aange wezen voor het leveren van eieren. Ter tegemoetkoming aan de wens naar uitbreiding van de detailhandel in eieren werden 1000 zuivelzaken bij de verkoop ingeschakeld. In totaal konden toen ongeveer 3500 detail listen eieren op ziekenbonnen leveren. Het lag in de bedoeling om bij uit breiding van de eierenproductie geleidelijk meer detaillisten bij de ver koop in te schakelen. [Noordhollandsch Dagblad, 3 januari 1946] Bij de Distributiedienst Schagen werkten aanvankelijk 36 personen, maar toen er minder goederen op de bon waren, werd de dienst inge krompen. Halverwege 1948 werden er al zes ambtenaren ontslagen en in augustus 1949 werd besloten om de dienst op te heffen. Maximaal twee ambtenaren zouden er op 1 oktober nog overblijven om de lopende zaken af te handelen. Dit besluit was wat voorbarig, want eind september wa ren vlees, kaas, koffie en rijst nog op de bon, zodat de liquidatie van het distributiekantoor een maand moest worden uitgesteld. Drie ambtenaren -een reeds ontslagen ambtenaar kreeg een contract voor een maand- werden belast met de afhandeling van de lopende zaken. De liquidatie moest weer worden uitgesteld toen eind november bleek dat de tweede distributiestamkaartenbe schikking niet ingetrokken was, zodat de oor spronkelijke plannen met betrekking tot het ontslag van het personeel per 1 januari 1950 nog geen doorgang konden vinden. De Distributie- dienst werd op 1 februari 1950 definitief opgeheven. Bron Gemeente-Archief Schagen: Notulen raadsvergaderingen: Distributie-personeel 1946-1950; Nieuw Noordhol landsch Dagblad 36

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 38