Op de bon Jan Eichhorn en Marjorie Pigge Na de bevrijding bleef een groot aantal artikelen nog enkele jaren op de bon: niet alleen voedsel, maar bijvoorbeeld ook schoenen, kleding, textiel en brandstoffen waren schaars. Het Centraal Distributie Kantoor publi ceerde in alle kranten met welke bonnen bepaalde producten konden worden aangeschaft. Deze bonnen moesten dan worden ingeleverd bij de winkelier. Plaatselijke distributiekantoren voorzagen de mensen van de benodigde bonkaarten. De gemeenten Barsingerhorn, Harenkarspel, Schagen, Sint Maarten, Warmenhuizen, Wieringerwaard, Winkel en Zij - pe vormden gezamenlijk de Distributiekring Schagen. Natuurlijk zag iedereen verlangend uit naar het moment waarop alles weer gewoon verkrijgbaar zou zijn. Dit leidde tot opgewekte berichten in de krant, zoals het onderstaande op de voorpagina van het Noordhollandsch Dagblad van 23 februari 1946: i NOG DIT JAAR? Vleesch zonder bon? j Op een vergadering van den Noord-Brabantsehen Christel. Boerenbond heeft de voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de heer F. Smits van Oyen, als algemeene verwachting uitgesproken, dat in den loop van dit jaar het vleesch van den bon zal gaan! Hoop doet leven, maar vlees was eind 1949 nog steeds op de bon... In de eerste drie maanden van 1946 werden 1.500.000 paar staats- schoenen in de distributie gebracht. Deze schoenen waren van een min dere kwaliteit dan men voor de oorlog gewend was. Het was nog niet mo gelijk om schoenen in een volkomen vooroorlogse uitvoering te vervaar digen. Alle distributiediensten kregen een opgave van het aantal bonnen dat zij mochten uitreiken. Met deze toewijzing konden de talloze aanvra gen, die al van 1943 af dateerden, in behandeling worden genomen. Er waren echter veel meer aanvragen dan schoenen, zodat het niet mogelijk was om alle aanvragers op korte termijn van schoenen te voorzien. Aan gezien men meende dat het afwikkelen van oude aanvragen voor schoe- nenbonnen onbillijkheden voor sommige bevolkingsgroepen met zich meebracht, werd een nieuw distributiesysteem opgezet. De oude aanvra gen vervielen daardoor. Per maand werden 60 paar schoenen per dui zend inwoners gedistribueerd, daarvóór waren dat slechts 33 paar. De nood werd enigszins verzacht, aangezien er ook nog twee miljoen paar Amerikaanse importschoenen gedistribueerd konden worden. [Noordhol landsch Dagblad, 23 februari 46] Schagen telde ca 4500 inwoners en kwam dus in aanmerking voor ongeveer 270 paar staatsschoenen per maand, veel te weinig om aan de behoefte te voldoen. In de raadsvergadering van 14 december 1945 stelde raadslid De Moei vast dat ook de voorraad textiel die aan Schagen was toegewezen bedroevend klein was geweest. Er was wel een flinke voorraad aanwezig, maar deze was bestemd voor de bewoners van de Wieringermeer, dus daar hadden de inwoners van Schagen niets aan. Voor een aantal men- 33

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 35