Bron Aan het einde van zijn brief betreurde de burgemeester het dat de kerkeraad de 'andere wegen' waarlangs de waardering en de dankbaar heid jegens de bevrijders zuiverder tot uitdrukking konden komen niet aangaf. Hij stelde vast dat de kerkeraad de blijkbaar bedoelde wegen nog niet had in geslagen, gezien de klachten van de kant van de Engelsen en de door vele inwoners van Schagen geconstateerde feiten. De Commissaris der Koningin vroeg op 27 juli om nadere inlichtingen over de kwestie. Burgemeester Buiskool zond hem op 6 augustus de ge vraagde gegevens en documenten en deelde mee dat hem gebleken was dat een grote groep lidmaten van de hei-vormde gemeente het optreden van de kerkeraad afkeurde en de predikant hiervan op de hoogte had ge steld. Zij waren verbolgen over het feit dat tijdens de kerkdienst op 29 juli de brief van de kerkeraad was voorgelezen, terwijl de reactie van de burgemeester werd doodgezwegen. Onder de lidmaten was een actie gaande om een zuivering te houden onder de leden van de kerkeraad, aangezien verschillende leden tijdens de bezetting een onjuiste houding hadden aangenomen. De burgemeester vermoedde dat de predikant de dupe was geworden van volkomen onjuiste voorlichting van de kant van de kerkeraad. Hij wees de Commissaris er op dat de kerkeraad de kwes tie betreffende de dancings en amusementsgelegenheden zeer had over dreven. Men kon Schagen in geen enkel opzicht met Amsterdam vergelij ken! De gezelligheidsavonden hadden alleen vrijdags plaats en de Engelsen oefenden samen met enkele te goeder naam en faam bekend staande inwoners van Schagen de controle op de bezoekers uit. Het kwam de burgemeester voor dat het beste bolwerk tegen ontaarding is een goed gezellig en gezond Hollandsch gezin en dat wij ook onze Engel- sche vrienden van deze nationale rijkdom moeten laten meeprofiteeren. Van ontaarding was in Schagen dan ook niets te merken en de Engelsen verheugden zich zeer over de prettige verstandhouding met de Schager bevolking. De burgemeester was van plan om zijn antwoord aan de kerkeraad in de pers te doen afdrukken, wanneer de kerkeraad de lidmaten niet zelf op de hoogte zou stellen van dit antwoord. Dit gebeurde niet en in een brief van de kerkeraad aan de heer Rus stonden weer volkomen onjuiste argumenten, die volgens de burgemeester wederom getuigden van een zeer eenzijdig optreden van de kerkeraad. Op 14 augustus liet de burge meester de heer Rus echter weten dat hij zijn brief niet zou publiceren in de krant. Het optreden van de kerkeraad keurde hij in hoge mate af, maar hij wilde de ontstane wrijvingen binnen de hervormde kerk niet vergroten. De zaak had voor hem afgedaan, uitsluitend en alleen omdat hij het niet in het belang van de kerk achtte om de zaak op de spits te drijven. De burgemeester was nog steeds boos, maar meer wilde hij er niet over zeggen. De conflicten binnen de hervormde gemeente leidden uit eindelijk wel tot de zuivering van de kerkeraad. Gemeente-archief Schagen, Stukken betreffende de omgang met Engelse militairen na de bevrijding 32

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 34