jes gingen scharrelen en beval daarom invitatie in den huiselijken kring aan. Hij meende dat het bezoeken van de dans- en cabaretavonden, waarbij jonge meisjes door ouderen begeleid konden worden, veel kwaad zou kunnen voorkomen. Hij wilde niet verder ingaan om de vergelijking van de kerkeraad tussen de omgang met Duitse en met Engelse militai ren. Wel sprak hij zijn diepe minachting uit over de omgang van Hol landse vrouwen met Duitse militairen in de bezettingsjaren. Deze min achting kwam niet voort uit politieke, maar wel degelijk uit morele be ginselen. Burgemeester Buiskool vond het een schandaal dat Nederland se vrouwen in de bezettingsjaren een intieme omgang met de vijanden hadden en daarom trof het hem wel heel erg dat een van de onderteke naars van de brief van de kerkeraad een vader van twee dochters was, die zich tot ergernis van de gansche bevolking ondanks hun zeer jeugdi gen leeftijd met Duitsche militairen hebben afgegeven. Het verbaasde hem dat deze vader, die öf niet in staat gebleken is voor het moreel van zijn eigen kinderen te waken öf in dien omgang met vijandelijke roovers en moordenaars en vijanden van ons volk geen kwaad heeft gezien, zich thans mede geroepen acht als lid van Uw kerkeraad voor het moreel van ongeveer de helft der plaatselijke bevolking verantwoordelijkheid te dra gen. Ook een ander lid van de kerkeraad had, gezien zijn werkzaamheid voor de Nederlandse Volks dienst, zijn verantwoordelijkheid tegenover de Schager bevolking in de bezettingsjaren zeer slecht begrepen. De burgemeester onderschreef de verantwoordelijkheid van de kerke raad voor het moreel van de aan zijn zorg toevertrouwde gezinnen, maar zag zich toch genoodzaakt op te merken dat de kerkeraad hierin tijdens de bezettingsjaren zeer tekort geschoten was, aangezien ongeveer 170 merendeels protestantse vrouwen en meisjes door hun afkeurenswaardi ge relaties met Duitse militairen op een speciale lijst geplaatst moesten worden. Hij vond het bovendien zeer onaangenaam dat een meisje dat door haar omgang met Duitse soldaten doorlopend aanstoot had gegeven een lied gewijd aan de Nederlandse gevallenen mee had gezongen tijdens de intrede van de nieuwe predikant, en dat nog wel vooraan in het kerk koor! Samen met de bevrijder op de motorfiets, dat wilden ze wel allemaal. 31

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 33