De omgang met Engelse militairen Jan Eichhorn en Marjorie Pigge Wie kent niet de beelden van binnentrekkende geallieerde mili tairen na de bevrijding, toegejuicht door opgetogen Nederlan ders? Ook in Schagen werd op grote schaal feestgevierd, maar een intocht van de zo welkome bevrijders vond er niet plaats. Zij haastten zich langs het Noordhollands Kanaal om Den Helder te bevrijden en hadden geen tijd om Schagen aan te doen. Het duurde daarom nog enige tijd voordat Schagen de eerste Engelse en Canadese soldaten kon begroeten. [Van Graafeiland en Hol- trop, p. 56] Toen ze er eindelijk waren ontstond er al gauw grote onenigheid tussen de -nog niet gezuiverde- kerkeraad van de Nederlands hervormde gemeente Schagen en burgemeester Buiskool over de omgang van meisjes in Schagen met de in het weeshuis gehuisveste Engelse militairen. Wat was er aan de hand? De burgemeester riep de bevolking van Schagen op om de dans- en caba retavonden van de Engelse militairen te bezoeken. De kerkeraad rea geerde hier furieus op en schreef de burgemeester op 22 juli 1945: Ter wijl elders gewezen wordt op het grote gevaar verbonden aan de omgang van meisjes met militairen en de geslachtsziekten hand over hand toe nemen, worden hier juist de meisjes aangeraden de amusementsgelegen heden der engelse militairen te bezoeken. De kerkeraad is van mening, dat, waar de omgang met duitse militairen in de bezettingsjaren werd af gekeurd en nu de omgang met engelse militairen wordt aangemoedigd, deze zaak door U alleen van de politieke kant wordt bezien en de morele kant wordt verwaarloosd. De kerkeraad voelde zich verantwoordelijk voor het moreel van het aan zijn zorg toevertrouwde gezinnen, waartoe ongeveer de helft van de bevolking gerekend moest worden, en sprak zijn bezorgdheid uit over de gevolgen van de oproep van de burgemeester. Langs andere wegen -en zuiverder- kon de waardering en de dankbaar heid die het volk de Engelse militairen verschuldigd was immers ook worden geuit! Nu werd de burgemeester ook boos. Hij schreef op 25 juli terug dat hij stomverbaasd was over de brief en dat hij het niet juist vond dat de ker ke raad een kopie naar de Commissaris der Koningin had gestuurd, aan gezien deze op deze manier onvolledig werd ingelicht. Bovendien was het verwijt dat hij juist de meisjes had aangeraden de amusementsgelegen heden van de Engelse militairen te bezoeken niet terecht. Hij had alle in woners van Schagen opgeroepen de gezelligheid en huiselijkheid met de Engelse militairen te stimuleren en de dans- en cabaretavonden te be zoeken. Het was natuurlijk geheel de verantwoordelijkheid van de ou ders of zij hun dochters toestemming gaven om daaraan deel te nemen. Verder merkte hij op dat de geslachtsziekten niet door de Engelse, maar door de Duitse militairen waren veroorzaakt en daarom had hij in Schagen de moffenmeiden trachten te scheiden van de fatsoenlijke vrou wen. De burgemeester was in hoge mate verbaasd over het verwijt van de kerkeraad dat hij geen oog had voor de morele aspecten. Hij had met zijn oproep nu juist willen voorkomen dat de Engelse militairen met de meis- 30

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 32