Bevrijd! Enkele berichten en advertenties uit Het Nieuws. Nieuws- en Advertentieblad van zaterdag 5 mei 1945 (le jaatjang, no. 180) OORLOGSBUIT Bij het eerste vrije nummer. waarschuwden de man op de fiets dat als hij niet zou terug komen met dit identiteitsbewijs, de andere man gevangen genomen zou worden. We vroegen onszelf af of de man op de fiets, die we helemaal niet kenden, met dit identiteitsbewijs wel zou terugkeren. Een uur ging voorbij, en we begonnen nerveus te worden, maar tot onze grote opluchting zagen we onze man aankomen en met het identiteitsbewijs We werden nu doorgelaten, en het duurde niet lang totdat we veilig en wel arriveerden in Zijdewind. Daar werden de twee zakken aardappels weer op onze handwagen overgeladen, en Jan en ik liepen de laatste acht kilometer naar huis. We arriveerden thuis precies twaalf uur nadat we vertrokken waren, zeer moe maar ook zeer blij met onze twee zakken aardappelen.Die avond dankten we Onze Lieve Heer op onze blote knieen dat we veilig teruggekeerd waren, en met de aardappels! De volgende dag probeerden de Duitsers voor de tweede keer om de dijken op te blazen, en helaas slaagden zij daarin... Die nacht werd de Wie- ringermeerpolder weer overstroomd met zeewater. Twee dagen later haalden we de vier andere zakken op bij m'n grootmoeders adres op het Noord, waar ze waren afgeleverd zoals ons beloofd was. Gemeente Schagen De burgemeester van Schagen maakt in aansluiti g op de publicatie van het Militair Gezag omtrent- de aangifte van oorlogsbuit bekend, dat ieder, die kennis draagt van het verkoopen of schenken door leden van de voormalige Duitsche weermacht van paarden, vee, goederen enz. aan ingezetenen, ook on verwijld verplic t is daarvan ter gemeente secretarie aangifte te doen. Niet-nakoming van deze verplichting is strafbaar. Een kort woord van het Plaatselijk commando Schagen der N.B.S. mag niet ontbreken in het Het Nieuws, dat gedurende vele incidenten in on- dergrondsche vorm zulke prachtige diensten heeft bewezen en thans tot groote blijdschap van ons allen vrij uit verschijnen kan. Het Nieuws heeft sedert September 1944 in sterke mate bijgedragen om aan de burgerij van Schagende rustgevende zekerheid van de ko mende bevrijding te verschaffen. Dit wordt vooral beseft door allen, die in meerdere of mindere mate hun bijdrage hebben geleverd in het onder grond sche werk in allerlei vorm. Het ondergrondsche werk heeft allen, die bij het Plaatselijk comman do Schagen betrokken zijn, doen ervaren, dat wij op elkaar konden reke nen. Aan hen allen zeggen wij dank voor alles wat zij in den bezettings tijd voor ons hebben gedaan en voor de vriendschapsbanden, welke door het werk ontstaan zijn. In de toekomst zullen die banden ongetwijfeld van sterk gehalte blijken te zijn. Wij wenschen door middel van het eerste vrije nummer van Het Nieuws uiting te geven van onze dankbaarheid jegens Hare Majesteit de Koningin en Hare Regeering en jegens de geallieerden, aan wie wij zoo veel verschuldigd zijn. Indien wij, inwoners van Schagen, ons goed re kenschap geven van alles wat in de afgeloopen jaren geschied is en ons bedreigd heeft, zal het gevoel van dankbaarheid ons diep doordringen en ons allen in staat stellen om in onze gemeente rustig en zeker de herstel en opbouwwerkzaamheden ter hand te nemen. Plaatselijk Commandant Schagen. 27

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 29