DHR. NIC SNAAS Hij is geboren in 1923. Woonde in de oorlogsjaren in het ouderlijk huis in de Molenstraat 19 te Schagen. In het pand is nu de kapsalon van Don Roberto gevestigd. Na een aanvankelijk rustig begin van de oorlog werd het in Schagen bekend dat de heer Snaas vrij anti Duits was. Bovendien bereikte hij de leeftijd om oud genoeg te zijn om te gaan werken in Duitsland in het kader van de z.g. Arbeitseinsatz. Hij dook onder in Brabant na een tip van zijn vrienden Klaas Raven en Leo Schenk. Zij hadden hem verteld, dat je daar kon werken bij de Heide Maatschappij. De werkzaamheden waren in de Peel. Hij trok daar heen op de bonnefooi en heeft er inderdaad ongeveer een maand gewerkt. Toen hij een slaapplaats zocht in een boerderij in de omgeving kwam hij terecht bij mensen waar hij later geholpen heeft op de boerderij. In de tussentijd ging hij echter wel eens terug naar huis in Schagen. Tijdens een van deze bezoeken is hij echter verraden en stonden de Duitsers plotsel ing voor de deur. Hij heeft nog geprobeerd te vluchten via de dakgoot doch dat mislukte. Hij werd gevangen genomen en afgevoerd naar de Ortskom- mandantur op de Laan. Daar heeft hij een nacht gevangen gezeten. Hierna werd hij overgebracht naar Amsterdam naar de gevangenis op de Amstel- veense weg. Na 5 a 6 maanden ging het verder naar het concentratiekamp Amersfoort. Hier kreeg hij oude legerkleding aan en moest gaan werken in de Amaf fabriek te Amersfoort. Er werden daar motoren gemaakt. Ook heeft hij nog moeten werken op het vliegveld Soesterberg. Hij moest daar loopgra ven spitten en bunkers camoufleren. In het kamp heeft hij meer dan een jaar gevangen gezeten. Hij heeft er o.a. de Slag om Arnhem meegemaakt (sept. Ausweis van de heer N.J. 1944) en Dolle Dinsdag. Snaas. 18

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 20