DHR. J. ZEEGERS MEVR. B. ZEEGERS Dhr. Jan Zeegers werd geboren op 9-4 1922 in de Waardpolder, gemeente Basingerhorn. In 1940 bij het uitbreken van de oorlog werkte hij als bediende bij de co- mestibleszaak van de familie Scheltus in de Landbouwstraat. Men verkocht er kruidenierswaren, groente en fruit. Het pand is thans in gebruik als drukkerij De heer Scheltus werd in 1940 gemobiliseerd en was gelegerd in Medemblik. Dhr. Zeegers zorgde samen met mevr. Scheltus dat de zaak draaiend werd gehouden. Hij was er ook in de kost. Dhr. Zeegers herinnert zich nog van de meidagen dat er 's nachts vliegtuigen overkwamen in de richting van het vliegveld van Bergen en dat men later in die richting grote rookpluimen zag. Ook herinnert hij zich treinen met evacuées uit Scherpenzeel en Woudenberg die op het station van Schagen aankwamen en vandaar verder gingen naar Schagen en omliggende dorpen. Ook weet hij nog goed dat mensen uit Den Helder naar Schagen kwamen omdat het in Den Helder te gevaarlijk was. In 1942 moest hij zich melden voor de Arbeitseinsatz in Duitsland. Hij zag dit niet zitten en wist, via een kennis op het arbeidsbureau, een onleesbaar stempel in zijn papieren te krijgen. Met deze papieren en wat geluk kreeg hij een baan in de Noordoostpolder en een geldig Ausweis. Hij werd gehuisvest in kamp Schokland. Het voordeel van het Ausweis was, dat hij rustig één keer in de twee maanden naar Schagen kon reizen om daar het week-end door te brengen, hij had immers geldige papieren In al die tijd is hij trouwens nooit door de Duitsers gecontroleerd hetgeen zeer uniek te noemen is. Het werk dat hij daar deed, was het graven van greppels in de nieuwe polder. E.e.a. onder toezicht van mensen van de Heidemaatschappij. Er waren totaal geen Duitsers in de polder en pas later in de oorlog zijn er enkele Duitse razzia's geweest om onderduikers op te sporen die daar zonder geldige papieren waren heengevlucht. Na dolle dinsdag (1944) is de heer Zeegers lopend van het kamp Schokland naar Emmeloord gegaan, vandaar met een bootje naar Urk, toen met de boot naar Enkhuizen en vandaar lopend naar Anna Paulowna naar zijn groot moeder waar hij tot de bevrijding in 1945 is gebleven. Daar heeft hij ook de bevrijding meegemaakt. Hij herinnert zich van de bevrijding nog het volgende verhaal: Toen Nederland al officieel bevrijd was liepen er toch nog gewapende Duitsers rond in de polderr. Op een dag zaten deze in een café aan de Molenvaart. Een van de Duitsers had zijn fiets buiten het café staan. Op een gegeven moment kwam er een jongen langs die de fiets wegpakte onder het motto "dat is met mijn karretje ook gebeurd". De Duitsers zagen dit echter, kwamen het café uit en begonnen in de lucht te schieten!! De jongen op de fiets ontkwam echter. Tot slot vertelde de heer Zeegers dat zijn tijd in de Noordoostpolder een geweldige levenservaring voor hem betekende. Hij had een aantal jaren met allerlei mensen samengewerkt met allerlei dialekten, geloofsovertuigingen en politieke voorkeuren. In zijn latere leven heeft hij hier noq veel profijt van gehad. Geboren 4-11 1924 te Bergen. Zij woonde in 1940 met haar vader en moeder in Bergen. Haar ouders hadden daar een pension met 17 kamers. Van de meidagen 1940 herinnert zij zich de aanval van Duitse vliegtuigen op het vliegveld van Bergen en de bange Nederlandse militairen die thee kwamen drinken bij haar ouders in het pension. 16

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 18