DHR. W. RINSEMA Hij is geboren op 17 april 1912. Ging na zijn middelbare schoolopleiding studeren in Wageningen aan de Landbouw Hogeschool en kwam in 1938 als leraar naar de Rijks Landbouw winterschool te Schagen. Hij ging wo nen in de Cornelis Bokstraat. Zijn eerste opkomst in militaire dienst was in 1936 in Ede. Zijn rang was soldaat en hij had daar gedurende eenenvijftig maanden een bureaufunctie. Hij trouwde in mei 1939 en werd in augustus gemobiliseerd. Hij was soldaat bij het 22' Regiment Infanterie en was gelegerd in Rens- woude en Veenendaal. Tijdens de meidagen van 1940 was hij gelegerd nabij de Grebbeberg. Zijn taak was o.a. het rondbrengen van eten en drin ken naar de stellingen aldaar. De laatste oorlogsdag vertrok zijn regiment richting Utrecht. Omdat de wegen daarheen verstopt waren met auto's, geschut en militairen duurde de reis de gehele nacht. Na Utrecht ging men naar Harmeien waar geslapen werd in de pastorie. Daar zagen ze de rook van de brandende stad Rotterdam en kwamen er zelfs verbrande papier snippers overwaaien. Na de capitulatie ging het regiment terug naar Utrecht waar de wapens werden ingeleverd. Vandaar liepen ze terug naar Ede waar ze gedemobili seerd werden en terug naar huis mochten. Tot 1942 werd er nog les gegeven op de Rijks Landbouwwinterschool (deze heette trouwens zo omdat er 's winters les werd gegeven aan boeren zonen, die 's zomers hun vader hielpen op het land). Het werk aan de school bestond behalve uit lesgeven ook uit het geven van voorlichting over landbouwkwesties; dit gebeurde meestal in café Boontjes. Ook werd er voorlichting gegeven aan bedrijven. De vakken die dhr. Rinsema gaf op de school waren o.a. bodemkunde, plantenteelt en bemestingsleer. De directeur van de school was in die tijd Ir. G.J. Lienesch. Deze woonde met zijn gezin op de hoek van de Land- bouwstraat en de Dorpen. In 1942 werd de school gevorderd door de Duitsers en moesten de leer lingen vertrekken. De lesen gingen door en werden gegeven in de toneel zaal van Igesz en in andere cafés, bijv. Het Vosje. De inventaris van de school werd ingepakt in houten kisten en opgeslagen in de kerk van Haringhuizen. Telkens als men leermiddelen zoals boeken e.d. nodig had, moesten deze worden opgezocht in die kisten, hetgeen na tuurlijk enorm veel tijd kostte. Ook dhr. Schroevers gaf les aan de school en ook hij woonde in de Cornelis Bokstraat. Hij heeft ook nog als hoofd van de school in Julianadorp gewerkt doch haalde later zijn land- en tuinbouwakte en kon daarmee les geven aan de Landbouwwinterschool. Hij gaf les in plant en dierkunde. Tijdens de oorlog moesten bijna alle leerkrachten hun huis verlaten omdat deze huizen gevorderd werden door de Duitsers. Zodoende heeft de fami lie Rinsema ook nog een tijd in de Regentenstraat gewoond. In de winter van 1944 mochten zij weer terugkeren naar het huis in de Cornelis Bokstraat. Zij troffen daar een enorme bende aan. Wat hem ook nog is bijgebleven, was de treinbeschieting in sept. 1944. De kogels vlogen door het huis en een ervan doorboorde zijn beste pak hetgeen natuurlijk heel vervelend was, want een nieuw pak was niet te koop in die dagen! 10

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 12