Jaarverslag 1994 Werkgroep Bouwgeschiedenis Kontaktpersoon: M. W.J. Gielens Kerkstraat 57 1738 BJ Waarland 02262-1755 De werkgroep bouwgeschiedenis bestaat uit vijf personen: Jan Eich- horn, Maikel Gielens, Marjorie Pigge, Liesbeth Rohne en Klaas van Schoneveld. We komen een keer per week, meestal op woensdagavond, bij elkaar in het verenigingsgebouw. De werkgroep heeft inmiddels alle belangrijke panden in Schagen van voor 1940 gefotografeerd en is nu bezig met het beschrijven ervan. We doen dit aan de hand van een uitgebreid formulier, waarin onder meer aandacht wordt besteed aan de bouwstijl, de gevels, het metselverband, de raamindeling, de raamomlijsting, de dakvorm, de dakbedekking en bijzonderheden, zoals siermetselwerk, siei-muurankers en gevelstenen. Nadat we het formulier hebben ingevuld geven we het pand een clas sificatie: waardevol, minder waardevol of niet waardevol. Of we het mooi of lelijk vinden doet er niet toe. (Dat is soms wel moeilijk!) Waardevol is een pand als het gaaf of bijna gaaf is, dus als het zich in min of meer ori ginele staat bevindt. Stolpboerderijen krijgen sowieso het predikaat waardevol. Soms zijn de gevels van stolpboerderijen weliswaar niet meer in originele staat, maar de hoofdvorm is dat meestal wel. Als we een flinke stapel formulieren hebben ingevuld maken we een selektie uit de waardevolle panden. De geselekteerde formulieren gaan naar de gemeentelijke werkgroep monumenteninventarisatie, waarin twee leden van de werkgroep bouwgeschiedenis zitting hebben. De gemeentelijke werkgroep monumenteninventarisatie, die be gin 1995 is opgericht, bekijkt de geselekteerde panden op architectoni sche waarde, historische waarde, architectuur-historische waarde, stede- bouwkundige of landschappelijke waarde en stedebouwkundig-histori- sche of land schappelijk-historische waarde. Daarbij is met name de ar chitectonische waarde belangrijk. Gelet wordt op de verhoudingen, het voorkomen van bijzondere bouwvormen, het materiaalgebruik, de relatie met bepaalde bouwstijlen of bouwwijzen en kenmerkende elementen uit het werk van een bekende architect. Ook belangrijk is de mate waarin het bouwwerk beeldbepalend is voor de direkte omgeving en het omge ving-ondersteunende aspekt. Als een pand op grond van deze criteria op de monumentenlijst wordt geplaatst zal niet alleen het pand zelf, maar zullen ook wijzigingen in de omgeving betekenis kunnen hebben voor de historisch-culturele band met het verleden. Het derde criterium is de de taillering van het pand, dus of het geveltekens, gevelankers en andere ornamenten heeft. Het laatste criterium is de historische waarde van het pand. Dit punt kan van belang zijn bij stolpboerderijen die zich niet meer in de originele staat bevinden. De gemeentelijke werkgroep monumenteninventarisatie zal de ge meenteraad een voorstel doen voor het plaatsen van een aantal panden op de gemeentelijke momumentenlijst. Helaas zullen daar niet alle be langrijke panden op kunnen worden geplaatst. Panden die niet op de mo numentenlijst komen, maar toch belangrijk zijn, komen op een aan- dachtslijst. Bij de Historische Vereniging zijn klachten binnengekomen van enkele verontruste leden die zich afvragen waarom de gemeentelijke werkgroep monumenteninventarisatie wel naar het huis van hun buren is komen kijken en hun huis heeft overgeslagen. Het kan natuurlijk zijn dat de werkgroep bouwgeschiedenis hun pand wel heeft beschreven, maar niet heeft geselekteerd. Het is echter waarschijnlijker dat wij het betreffende Zie verder op blz. 9

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 9