De Kakelepost in 1995 Den heer Burgemeester van Schagen bij afschrift dezer aan te schrijven om overeenkomstig Z.M. besluit van 31 Januari 1824, Staatsblad no. 19 de buren belendenden op het verzoek te doen horen en den uitslag daarvan door inzending van een behoorlijk proces verbaal de Commodo et incommodo alhier te doen blijken. Accordeert met voorschreven register, De griffier van de Staten van Holland." Het gemeentebestuur informeerde bij de omwonenden naar mogelijke bezwaren tegen de oprichting van een brouwerij op de eerder genoemde plaats. Die bleken er niet te zijn en de gemeente richtte een nieuw verzoek, tot oprichting van een brouwerij, in bij de Gedeputeerde Staten. Het verzoek ging vergezeld van het proces verbaal waaruit bleek dat de omwonenden geen bezwaren hadden. Op donderdag 17 september 1829 beslisten de Gedeputeerde Staten alsvolgt: "De Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Gezien het request van Andre Joseph van Cantfort, azijnmaker te Schagen, houdende verzoek om autorisatie tot het oprigten ecner Bierbrouwerij op het erf achter zijn woonhuis staande aan de Marktplaats binnen de gemeente geteekend N:66, met een ketel en een roer of beslagkuip ter groote van elf hectoliters. Gezien het berigt van het gemeentebestuur van Schagen. Gezien het proces verbaal de commodo et incommodo, waaruit blijkt dat geene der buren of belendenen iets tegen deze oprigting hebben. Gelet op Z.M. besluit d.d. 31 Jan: 1824 (Staatsblad nr.19). Hebben goedgevonden verstaan de oprigting dezer bierbrouwerij." Hoe lang deze brouwerij in bedrijf is geweest is nog niet bekend. Vermoedelijk tot het overlijden van Van Cantfort in 1876, maar zeker is dit niet. Ook weten we niet of het bier onder een merknaam verkocht werd. Er valt dus nog heel wat uit te zoeken. De volgende nummers van De Kakelepost kunt u verwachten in mei, juli, september en december. Gelieve de kopij minimaal een maand eerder bij de redactie in te leveren op floppy in een van de WP formaten of in ASCII. Uiteraard blijft handgeschreven en getypte text ook welkom. Heeft u illustraties in de vorm van foto's of tekeningen dan kunt u deze ook kwijt op het redactieadres. De redactie zal er uiterst zorgvuldig mee omgaan en desgewenst krijgt u uw origineel, uiteraard ongeschonden, retour. 20

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 22