Schagen geen navolging. Binnen de hei-vormde kerk ontstond wel een rechtzinnige stroming, de evangelisatievereniging Bethel, die een eigen predikant had en zich in 1923 vestigde in de voormalige bioscoop in de Landbouwstraat. De tweede belangrijke bevolkingsgroep waren de rooms-katholieken, gemiddeld bijna 30% van de bevolking. Hun aantal nam tegen het einde van de negentiende eeuw iets af, maar dit herstelde zich in de eerste helft van de twintigste eeuw. De overige gezindten vormden in Schagen een kleine minderheid, waar binnen de doopsgezinden een meerderheid vormden. Het aantal doopsge zinden was landelijk te verwaarlozen. In Schagen was 5 a 6% van de be volking doopsgezind. Dit percentage was weliswaar hoger dan het lande lijke gemiddelde, maar lager dan in Barsingerhorn, waar de doopsgezin den direkt na de hervormden, maar dan wel op een flinke afstand, de be langrijkste bevolkingsgroep vormden: ongeveer 10% van de bevolking. Sinds 1828 waren de Friese en Vlaamse doopsgezinde gemeenten vere nigd tot één doopsgezinde gemeente Barsingerhorn, Kolhorn en Wierin- gerwaard met één predikant. De gemeente beschikte over een kerk aan de Heerenweg in Barsingerhorn en een kerk aan de Kreil, even buiten de gemeentegrens van Barsingerhorn aan de noordkant van de West friese dijk. Aangezien de Schager doopsgezinden niet over een eigen kerk be schikten, bezochten zij een van deze twee kerken. In de loop van de twin tigste eeuw nam het aantal doopsgezinden in Schagen af. Hft» m De bioscoop aan de Landbouwstraat werd in 1923 overgenomen door de evange lisatievereniging Bethel. 16

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 18