Agrarische geschiedenis De keizersnede Zoals reeds aangegeven is de voornaamste grond van ons bezwaar, het verdwijnen van de bestaande bebouwing, door de sloop achterhaald. Daarom trekken wij hierbij, onder protest gezien de gehanteerde handelswijze met ons historisch erfgoed, ons bezwaar zoals aangegeven in ons schrijven van 20 december 1994 terug. In de hoop dat de in de afgelopen weken tot stand gekomen samenwerking tussen de Historische Vereniging en de Gemeente Schagen op het gebied van bescherming en behoud van historisch waardevolle bebouwing er garant voor staat dat bovenvermelde handelswijze niet meer zal voorkomen, tekenen wij, hoogachtend, Historische Vereniging Schagen en Omstreken Werkgroep Bouwgeschiedenis C M.W.J. Gielens (02262-1755) p.a. Kerkstraat 57 1738 BJ Waarland K. Keetman Geen mooi verhaal deze keer! Als u in Vreeburg bent, komt u boven een foedraal tegen met daarin de "martel" werktuigen van de veeverlosser. Een rot klus voor de veeverlosser als de benige geboorteweg van de koe niet ruim genoeg is! Een rot klus voor mens en dier! Het was een grote verbetering voor de Schager koe, toen dierenarts Hakkesteegt hier de keizersnee introduceerde; een operatie die voor de dierenarts een hele procedure is en ter plaatse uitgevoerd wordt. Alle benodigde apparatuur wordt op een geïmproviseerde tafel uitgestald. Er worden emmers heet water aangevoerd voor het schoonmaken en ontsmetten. De operatieplek, aan de linkerzijde van het dier, wordt geschoren, ontsmet en met vele prikken verdoofd. De koe blijft er meestal gewoon bij staan. De veehouder is meestal bij de kop van het dier ter geruststelling. De dierenarts weet uit ervaring wanneer de verdoving voldoende is en pakt dan een steriel mesje en maakt de incisie. Hij gaat voorzichtig te werk omdat het kalf geen wondje mag oplopen. Vier lagen moeten worden doorsneden. Nu kan het kalf uit de koe worden getild, meestal met hulp van de boer, en wordt terzijde gelegd. Een zucht van verlichting voor de veearts. Nu moeten alle lagen weer worden gehecht, te beginnen met de baarmoeder, overgoten met antibiotica tegen infecties. De hechtingen worden uitgevoerd met rijgdraden, wat heel secuur moet gebeuren. Soms wordt de laatste huidlaag geknoopt. De medische wereld is nog steeds verbaasd, dat deze operatie in een niet steriele omgeving uitgevoerd kan worden! Soms is er ook een infectie, maar anders is de huid in negen dagen weer dichtgegroeid. Deze operatie duurt ongeveer een uur, en dan is de dierenarts aan koffie toe, terwijl thuis in z'n praktijk de apparatuur weer ontsmet wordt. 14

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 16