Waar de bebouwing tussen Molenstraat en Nieuwe Laagzijde ophoudt be gint dus de Hoep. Hier is de stalhouderij van Scheltus, dan komt de hand el in koloniale waren van Rotgans, die later een drogisterij aan de Hoog- zijde vestigde. Voor de Stationsweg hebben we de bierhandel van Visser, later De Nijs en de stalhouderij van Visser, nu café De Oude Herberg. Dit café is on langs gesloopt om plaats te maken voor weer een apartementencomplex. Er is op het ogenblik een ware apartementen-rage in Schagen. Langs de Beethovenlaan, het Rapenpad en Nieuwstraat staan er al heel wat. Men is bezig op de plek van De Jong en Roos en heeft ook plannen voor de plek van Gielens. Dit was weer even het heden! De Hoep We gaan nu over het spoor. Rechts hebben we het café "De Eerste Aan leg" van Oudshoorn, de grootvader van Jan Dirk Oudshoorn van het aan nemingsbedrijf Oudshoorn aan de Zuiderweg. Daarnaast het café van Dig- num. Die bebouwing is weg en daar is nu de tuin van Buisman. In 1866 kregen de heren Mazurel van de gemeente Schagen een concessie tot het stichten van een gasfabriek. Deze concessie ging later over op Gezellen en daarna op Van Rossum. Deze Van Rossum woont ongeveer tegenover de ingang van de Begraafplaats. Of daar ook de gasfabriek stond weet ik niet, wel weet ik dat Van Rossum in 1903 geen nieuwe con cessie kreeg. De gemeente bouwde zelf een gasfabriek en opende deze in 1906. Door de komst van het aardgas werd deze fabriek overbodig. Nu worden de terreinen waar de fabriek heeft gestaan, gesaneerd en een aan tal omliggende huizen afgebroken. Even voorbij de woning van Van Rossum is de bakkerij van Leguit, op de plek waar nu het bedrijf van Houtenbos, voorheen Meijer, is. De splitsing Nieuwe Laag- zijde/Molenstraat. Dc Stationsweg We gaan nu terug over de overweg en linksaf de Stationsweg langs. Aan dc westzijde is bebouwing met een flinke strook gras er voor. Tegenover het station staat het hotel De Landbouw, van Honijk, Klaas welbekend. Door architect Vlaming is hier later een verdieping op gezet. De Land- bouwstraat is er nog niet. 6

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 8