K kerk ï'f V J& K: In oostelijke richting ging het water, links van de behuizing tussen de Mo lenstraat en de Nieuwe Lagezijde langs de Hoep, die toen begon waar de tussenliggende huizen ophielden. Verder ging het achter de huizen aan de noordzijde van de Hoep naar de Snevert, dan met een slinger langs de Heerenweg in Barsingerhorn en zuidelijk van de Kolhornerkade naar Kol- horn. Vandaar via een sluis naar de Zuiderzee. Aan het einde van de Nieuwe Laagzijde was er een aftakking in noordelij ke richting, die verder in westelijke richting als Langesloot via het Rapen- pad en de Pijpbrug op het Noord uitkwam. Zo stond de Gracht in verbind ing met het Noord. Iets meer naar het noorden liep het water in westelijke richting naar de Lutjewallervaart. Rechtsaf ging het water door tot de Westfriese dijk bij Lagedijk. Vanaf het Noord in zuidelijke richting kwam je via het Rensgars op de Loet. Hier lagen de beurtschepen van Dekker, Bleeker, Beers, Hoogschagen en Speets. Misschien hebben enkele namen betrekking op de zelfde beurtdienst. Men voer op Alkmaar, Haarlem(bierhandel), Amsterdam, Rotterdam, Zeeland enz.. Toen in 1936 de haven klaar was, verhuisden alle beurtschepen daarheen. Nog een bijzonderheid: Aan de zuidzijde van de Loet, de Gracht, de Nieuwe Laagzijde en het water langs de Hoep loopt een dijk. Dit is nog te zien; de huizen aan de zuidzijde van de Loet staan zeker 60 cm hoger dan die aan de noordkant. Langs de Gracht, de Nieuwe Laagzijde en de Mo lenstraat is dat ook zo. Ook langs de Hoep over het spoor is dat zo, alleen loopt daar het water achter de huizen aan de linker kant en is dus daar de noordkant hoog en de zuidkant laag. Ook het Noord had een hoge en een lage(west) zijde. De Molenstraat Ik ga nu iets vertellen over het gedeelte dat we niet zien. We gaan vanaf de Gedempte Gracht over de spoorlijn, die in 1865 is aangelegd, naar de Hoep. Op de Hoogzijde, net voor de R.K. kerk, is de sigarenwinkel van Tuin, de vader van Agatha Tuin die begin van de jaren 30 dansles ging geven en later een dansinstituut in Den Helder vestigde. Waar de bebouwing tussen Molenstraat en Nieuwe Laagzijde begint is de zaak van goudsmid Kroone. Deze is nu gevestigd op de plek van de siga renwinkel van Tuin. Voorbij de kerk is het patronaatsgebouw en ik denk de R.K. lagere school. 5

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 7