18 De inkomsten uit de heerlijkheid Schagen blijken, zoals gezegd, regelmatig te gering voor de adellijke levensstandaard die de heren en vrouwen van Schagen voeren. Zij zullen echter niet geheel afhankelijk geweest zijn van de heerlijke goederen te Schagen. Daarvoor is er in de archiefstukken te vaak sprake van andere inkomsten uit bijv. vererving. We hebben echter geen goed beeld van de volledige inkomsten en uitgaven van de heren van Schagen. Toch stijgt gedurende de heerlijke geschiedenis van Schagen de financiële nood de heren van Schagen tot drie keer toe tot de lippen, of zelfs hoger. Dc eerste financiële problemen. Ruim 100 jaar nadat Willem bastaard van Holland de heerlijkheid Schagen in leen ontvangt, doen zich de eerste financiële problemen voor. In 1542 volgt Willem van Beijeren van Schagen zijn vader op als heer van Schagen, Burghorn, enz. Een jaar later, in 1543, trouwt hij Elisabeth van Bronckhorst, dochter van Joost van Bronckhorst, ridder en heer van Bleiswijk, Werkendam, enz. Kennelijk heeft heer Willem naast de heerlijke goederen ook heerlijke schulden geërfd, want al op 22 oktober 1544 komt de familie bij elkaar om een regeling te treffen voor zijn schulden. Aanwezig zijn: zijn moeder Catharina van Schengen, zijn schoonvader Joost van Bronckhorst, zijn broer Christoffel en zijn zwager Joris van Blois van Treslong; de laatste twee vertegenwoordigen samen de andere broers en zusters van heer Willem. Uit de in het heerlijkheidsarchief aanwezige akte blijkt dat heer Willem onder curatele wordt gesteld, niet meer en niet minder. Zijn broer Christoffel fungeert, samen met zijn schoonvader Joost van Bronckhorst, als curator. Delaatste vervult deze rol beslist niet uit familiaire betrokkenheid, maar omdat de huwelijkse voorwaarden tussen heer Willem en zijn echtgenote Elisabeth van Bronckhorst in het geding zijn. Door deze maatregel is heer Willem niet meer gerechtigd om over zijn leengoederen te beschikken. Kennelijk is de familie van mening - maar harde bewijzen zijn er niet voor - dat heer Willem onverantwoord met het familiebezit is omgesprongen.

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 22