Het slot We komen nu bij de twee torens achter Peetoom, de restanten van het eer tijds zo trotse slot van Schagen. Het kasteel werd in 1440 gebouwd voor Willem van Beieren. Het slot heeft een aantal Heren van Schagen gekend, tot het in 1658 verkocht werd aan Georg van Cats. In 1699 kwam het in het bezit van Floris Karei van Beieren die in 1706 sneuvelde. Toen kwam het in handen van Frans Paul graaf van d"oultremont welke getrouwd was met Maria Isabella van Beieren Vrouwe van Schagen. Tot 1765 bleef het kasteel in goede staat, daarna raakte het in verval. Toen er in 1799 Engelse en Russische soldaten in werden gehuisvest, be tekende dit het einde van het slot. Omstreeks 1826 werd het afgebroken en bleven de twee torens over. De linker toren was de woning van veldwachter Oudshoorn, nu is er het mus eum van de Slag aan de Somme van Sembeau le Cock in ondergebracht. De rechter toren diende als cachot. In deze toren is nu het Verzetsmuseum van Niek-Jan Grooff gevestigd. We gaan weer terug naar de Markt het eindpunt van onze wandeling en weer terug naar het heden. Veldwachter Oudshoorn met zijn echtgenote voor de ingang van hun woning in de slottoren. Tenslotte Ik ben in dit artikel terug gegaan naar het Schagen van ongeveer honderd jaar geleden, maar ben ook vaak afgedwaald naar vroegere en ook later tijden. We kunnen gerust stellen, dat er veel moois van vroeger is verdwenen. Ook nu verdwijnen er nog dingen die aan vroeger herinneren. Maar je houdt de tijd niet tegen. Het is goed dat er boekjes zijn uitgegeven waarin we kunnen zien en lezen hoe Schagen vroeger was. Het is ook goed dat er een historische vereniging in Schagen is, die de belangstelling voor het oude in Schagen levendig houdt en die althans probeert, wat er nog over is voor de toekomst te behouden, al lukt dat niet altijd. Ik ben me ervan bewust, dat ik niet volledig ben geweest. Waarschijnlijk heb ik me ook wel eens vergist. Wellicht zijn er lezers/lezeressen die ver beteringen hebben en voor aanvullingen kunnen zorgen. 16

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 20