De Markt Langs de oostzijde van de Markt hebben we eerst de woning van muziek leraar Van de Linde. Later woont hier Nic. Groot, nu is het een bloemen- zaak. Hiernaast de smederij van Zander, later overgenomen door Van Rijs wijk, nu café De Oude Smidse. Dan café Huibers met boven .de paarde- stallen, café De Wildeman van Zijdewind, café Boontjes, de bakkerij van Stam en hotel 't Centrum, nu de Verenigde Spaarbanken. Nu de zuidzijde van de Markt. Op de hoek café De Posthoorn, destijds naar ik meen, van ene De Beurs, daarna van Peetoom, nu al de derde ge neratie. Naast Peetoom het Oude Slot van Roggeveen. In 1891 was hier achterin een slagerij gevestigd. Willem van Erp trouwde met de dochter van Roggeveen, exploiteerde na Berkhouwer tijdelijk De Liggende Os en kwam daarna in Het Oude Slot. Nu is Jan Peetoom daar slotheer. Tenslotte komen we bij hotel Vredelust van Broersma, later Igesz sr. op gevolgd door Igesz. jr., en nu, na een wat rommelige periode, alweer enkele jaren van Mathot. Aan de westzijde werd de Markt begrensd door café De Beurs, waar schijnlijk genoemd naar een vroegere eigenaar. Omstreeks 1890 was W. Roggeveen de eigenaar opgevolgd door C. Boontjes. Later kwam er een verdieping op. Boontjes had tevens een stalhouderij, was de eerste Schagenaar die een auto had en waarschijnlijk de eerste die een benzinepomp exploiteerde, die stond op de hoek van de Herenstraat. De Markt met het oude raadhuis. Het Marktplein was vroeger een stuk kleiner. Om de kerk heen was toen het kerkhof. In 1850 moesten alle marktkramen op het kerkhof staan. In 1867 werd het kerkhof bij het Marktplein getrokken en kwam er een ijze ren hek op de muur rond de kerk. Achter de kerk, nu zou het ervoor zijn, staat een pomp met bovenop een lantaarn voor de verlichting van het plein. Onder het pompgat is een ijze ren steun, waarop men z'n emmer kan plaatsen. Op de hoek van de Markt en de Gedempte Gracht is er van 1902 tot 1913 nog een kaasmarkt geweest, waardoor Schagen echt van alle markten thuis was. 15

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 19