11 De Bierkade in oude glorie. ter het huis heeft een gebouwtje gestaan, vermoedelijk een paardestal. In de garage, vroeger waarschijnlijk koetshuis, zitten nog twee zware ijzeren krammen in de muur, waar men de paarden aan vast kon zetten. Het on derste deel van deze muur is zwart. Waarschijnlijk heeft op deze plek vroeger nog andere bebouwing gestaan. Toen 15 jaar geleden mijn huis verbouwd zou worden, heb ik in het voorste gedeelte de grond weggegra- ven. Op zo'n 60 cm diepte kwam ik fundamenten tegen, die onder de voormuur doorliepn. Toen een jaar of wat geleden het pand no. 18, naast ons, werd verbouwd, vond men achter de lambrizering in de gang een dubbele rij oude tegels, die volgens mijn tegelboekje, van 1620 zijn. Achter de huizen van de Loet staat hier een schuur. Waarschijnlijk is dit de timmermanswerkplaats van Schotte.Bij ons huis lag de derde brug over de Loet. Op de muur van mijn garage bevond zich het bordje Bierkade. Aan het begin van de Loet, tegenover de Lagere School, is de bakkerij van Hol, later Arie Schager, Gertjan Schager en nu bakker Durk. Naast de bakkerij een meubelzaak van Koster, later de fietsenstalling van Broertjes, opgevolgd door z'n schoonzoon Jan Vel. Hier achter zijn nu de boxen van Gert-Jan Schager. Vóór Koster is de slagerij van Roggeveen, later Brouwer en nu Linke Loetje 1. Als we de Loet af gaan, komen we bij de stalhouderij en uitspanning "De Liggende Os" van Berkhouwer, de vader van Flip Berkhouwer en Berkhouwer de rector van de scholengemeenschap in Den Helder. Hier begint het Laantje, dat langs het huis van Vlaskamp, via de Kakelepost naar Avendorp, een van de oude terpen rond Schagen voert. De beurtschepen van de Loet varen via de Lutjewallervaart, onder de Kakelepost door naar de vaart richting Alkmaar. De Molenweg Langs café Oudejans, groentehandel Bras en schipper Dekker komen we bij de Molenweg. Aan bijde zijden van deze weg staat een molen, aan de ene kant een houtzaagmolen, aan de ander kant een graanmolen, gebouwd in 1632. Na afbraak van deze molen is door de fam. Van der Born een graanmalerij gesticht. Deze is later overgenomen door de heer Meurs, daarna door Wardenaar en nu is daar het Esso station van De Graaf. De tram is er nog niet. Die werd begin deze eeuw aangelegd en verdween in de jaren dertig. Het gebouw van de tramhalte herinnert hier nog aan. Er zijn nu plannen om de abri in Barsingerhorn te restaureren en ik denk dat dat een goede zaak is.

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 15