De Markt en de Herenstraat De Loet 10 Op de Markt in het centrum staat de kerk gebouwd in 1460 en destijds ge wijd aan de heilige Christoffel. Een van de pastoors, pastoor Sijbrant ging over tot het hervormde geloof. Hij werd met nog drie afvallige pastoors gevangen genomen en in mei 1570 in Den Haag gewurgd. De kerk werd later een N.H. kerk. Zoals u kunt zien staat de toren aan de westkant. Door de Herenstraat gaan we naar de Loet. Voorbij hotel Vredelust heb ben we de pettenzaak van Roggeveen. Iets verder is de goudsmidwinkel van Koning. Aan het eind van de Herenstraat, rechts, is de ijzerwinkel van Koster en Wiglama. Koster werd later burgemeester van Winkel. Louis van Rijswijk nam de ijzerwinkel over, daarna Arie Dekker die er nu ook mee gestopt is. Nu zijn hier vlaaien te koop. We komen nu op de Loet. Hier liggen de beurtschepen die ik al eerder De Mcirkt, hoek Heienstraat. heb vermeld. Vooraan rechts zijn de Bewaarschool en de Openbare Lagere School met de woning voor het hoofd. De scholen zijn gesloopt. Op deze plek staan nu het Groenekruisgebouw en de kaaswinkel van Pronk, het kantoor van Wilbers en Koning en het restaurant Linke Loetje 2. De onderwijzerswoning is nu in gebruik bij verschillende verenigingen en wordt de Blokhut genoemd. Tegenover de school is een brug over de Loet. De volgende brug leidt naar Vreeburg, nu Museumboerderij: de Mu- ziektuin is er nog niet. In het begin van de 17e eeuw verplichtte de toenmalige Heer van Schagen, Aalbrecht, de bierstekers allen aan de noordkant van de Loet te gaan wo nen. De naam van deze kade werd toen Bierkaay of Bierkade. Er zijn toen negen huizen gebouwd, voorzien van kelders waar men bier kon kopen. In het pand Loet 26 is de kelder nog aanwezig, zij het niet meer in de origi nele staat. Ons huis staat er ook bij. Men heeft mij wel eens verteld, dat dit het rentmeestershuis van het kasteel is geweest. Het zou kunnen. Ach-

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 14