De Hoogzijde Er zijn veel stalhouderijen in Schagen meestal gecombineerd met een hotel De z.g. reizigers komen met de trein naar Schagen, logeren in een van de hotels en huren een paard en wagen om hun klanten in de omlig gende dorpen te bezoeken. Tegenover hotel De Roos aan de andere zijde van de Laan, is de sigaren winkel van Roggeveen, later Mijndert Zuurbal, nu muziekhandel Beers. Even verder het mooie woonhuis waar de latere gemeentesecretaris van Scha gen A.C. Roggeveen heeft gewoond. Ook Kees Smalz heeft nog in dit huis gewoond. Schuin tegenover dit pand kwam later de drukkerij van Trapman. In 1865 werd het N.H. Weeshuis gebouwd. Nu staat daar het stadskantoor. Om een betere verbinding met het station te krijgen werd in 1905 de Landbouwstraat aangelegd. Een bordje op het huis waar nu Jan Hazeloop woont, verwees naar het station van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmij. Recht tegenover de Landbouwstraat vinden we het huis van schipper Hoogland. Na het gereedkomen van de Landbouwstraat bouwde burge meester Van Doorn over de Laansloot het boogbruggetje dat velen zich nog kunnen herinneren. De Laaansloot met de eerste huizen aan de Stille Laan. In het midden van de foto vinden we de Gedempte Gracht met twee rijen schitterende bomen. Achter de huizen aan beide zijden zijn tuinen, met hier en daar een schuurtje. Op de Hoogzijde staat de sociëteit Ceres, met daarach- ter een toneelzaal met toneel. Vóór Ceres is de eiermarkt, achter Ceres de botermarkt, hier is ook ergens de kaashandel van Mertz. Even verder de plek waar nu de Fa. Bolte ofwel Jan Korstjens zit. Dan de meu- belhandel van Roggeveen, later Schmalz en nu Van Zijl. Dan de sigaren winkel van Koot, later de drogisterij van Vrielink en daarna van Piet Mulder. Even verder het oude raadhuis gebouwd in 1731. Tot 1895 is dit het polderhuis. Het gebouw had een mooie klokgevel, maar die is vervangen door een trapgevel. In 1958 is het gebouw gesloopt en kwam het tegenwoordige ge meentehuis er voor in de plaats. Naast het raadhuis de Waag, dan de bak kerij van Verheus en de woning van Visser, correspondent van de Ned. bank. Deze woning heeft plaats gemaakt voor de doorbraak(het Helderse gat), naar het Herenbos. 8

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 12