'A We zijn zo snel mogelijk gevlucht. Eerst via de woning De beschadigde locomotief op van de familie De Jong, aan de overzijde van de straat, het emplacement van schagen. naar de MagnusstraatDit kon omdat de schutting tussen de huizen van de Cornelis Bokstraat en de Magnusstraat omver geblazen was. Door de steeg tussen de woningen van de families Sneeboer en De Jongh richting Landbouw- straat, en verder zo ver mogelijk weg van de ontplof fingen. De ontploffingen werden veroorzaakt doordat bij de be schieting van de personentrein, ook de met munitie gela den goederenwagons werden geraakt. Deze munitie was af komstig uit het kustgebied. De munitie bestond voornamelijk uit vrij grote, niet scherp gestelde granaten. De ontstekingen waren apart verpakt en we vonden deze nog weken later her en der. Doordat de granaten niet op scherp stonden werden er ook hiervan meerdere op honderden meters afstand van het stationsemplacement teruggevonden. De explosies zorgden voor een spoor van vernieling. In de Hoep werden het spoorhuis, bewoond door de familie Dekker, de woning van de familie Castricum en nog drie of vier woningen zodanig vernield, dat ze niet meer opgebouwd zijn. Aan de Stationsweg verbrandde de woning van mevrouw Homan en in de Roosstraat op de hoek van de Zwarte steeg verbrandde het voormalige kaaspakhuis. Op de bovenverdieping van dit pakhuis waren provisorisch een paar woningen gebouwd. Deze werden bewoond door Helderse evacuees. 4

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 6