50 Jaar geleden Het artikel '50 Jaar geleden" van Niek-Jan Grooff in De Kakelepost van juli 1994 heeft twee uitgebreide reacties opgeleverd. Van de heer P.T. Klant in Petten ontving de redactie een uitgebreid ooggetuige verslag van de beschieting en de aangerichte ravage. De daarop volgende gebeurtenissen worden beschreven door Ir. C. Keesman uit Alkmaar. De heer Keesman was Adjunct- Commandant en secretaris van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer. In die functie schreef hij een verslag met de titel: "De geschiedenis van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer in de oorlogsjaren 1940-1945". Dit verslag heeft hij voorgelezen op het Bevrijdingsfeest in het Gulden Vlies te Alkmaar op 25 juli 1945 in aanwezigheid van de Militaire Commissaris voor het District Alkmaar prof. M. Bokhorsten de burgemeester van Alkmaar de heer Mr. F.H. Kinschot De heer P.T. Klant schrijft: Ik liep destijds op de MULO-school in Schagen en was net thuis. Ons leslokaal was, in verband met de bezetting van de school door militairen, de achterkamer van het huis van de familie Govers aan de Markt. Het huis stond destijds op de doorbraak van de Handelsstraat. Ik woonde in de Cornelis Bokstraat C115b. Dit was een van de hui zen aan de oostzijde van de straat, welke in het begin van de dertiger jaren zijn gebouwd. Om ongeveer 12.15 uur vlogen er twee een-motorige Engel se jagers in het verlengde van de spoorlijn in noorde lijke richting. Ik klom op het platte dak van de schuur om de vliegtuigen na te kijken. Ik stond nauwelijks op het dak of ik hoorde en zag de personentrein naar Den Helder stoppen. Ik had het volle zicht hierop omdat tus sen de huizen, destijds naar ik meen bewoond door de families Vetman en Holema, een tuin was. De trein stond nauwelijks stil, of vanuit het noorden werd de eerste van de twee jagers zichtbaar. De tweede volgde onmiddel lijk daarop. Ze vlogen zo laag, dat het leek of ze over de daken van de woningen en garage van de voormalige HABO, later NACO, reden. Het eerste vliegtuig schoot reeds toen het in zicht kwam. En goed gericht hoor! Na dit salvo was de stoomlocomotief al zo lek als een mand. Overal spoot de stoom naar buiten! Het vervolg van de beschieting heb ik niet op het dak afgewacht! Binnen enkele seconden lagen ik en de overige gezinsleden, op onze buiken in de keuken en de kamer. Dat bij het eerste salvo ook reeds de met munitie gela den wagons werden geraakt werd het beste bewezen door het feit, dat in de voorkamer meteen de gordijnen naar buiten waaiden. Met andere woorden: Er zat geen ruit meer in! Let wel! Het was geen bombardement maar er werd alleen geschoten. 3

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 5