De Hooghlandtsmolen Diederik boos op waterschap na vernielen fundering molen R.J.M. van de Pol In de Schager Courant van 26 oktober heeft U kunnen le zen dat de laatste resten van de Hooghlandtsmolen door het waterschap zijn verwijderd tot grote ergernis van de archeoloog F. Diederik die graag het grondplan van de molen had opgemeten. tb- U) )<\H Van o erslaggeefster SCHAGEN Archeoloog F. Diederik uit Schagen is boos op waterschap Groot Geest- merambacht omdat hij niet in de gelegenheid is gesteld een onderzoek te doen naar de res tanten van de oude watermo len die vroeger aan de Lutje- wallerweg bij Schagen heeft gestaan. Het schap is momen teel bezig de plek gereed te maken voor het plaatsen van een nieuw gemaal. De funde ring van de molen is er uit ge trokken zonder dat Diederik daarvan op de hoogte is ge steld „En dat is jammer", zegt de archeoloog. „Want ik had het grondplan en de wa terloop van de oude molen graag in kaart willen bren gen." Op de plek waar nu het nieu we gemaal wordt neergezet, heeft in de vorige eeuw de 'Hooghlandtsmolen' gestaan Volgens Diederik zat de Hinde ring van deze molen tot voor kort nog in de grond Omdat het huidige gemaal aan de Snevert in het kader van de ruilverka veling wordt vervangen, is het waterschap bezig deze locatie bouwrijp te maken. Diederik: „Op zich is het leuk dat het ge maal op de plek van de oude molen komt te staan. Boven dien wordt er een mooie om bouw omheen gezet, die spe ciaal voor het gemaal is ont worpen. Deze krijgt het grond plan van de molen de vier wie ken zijn er in terug te zien." Minder blij is Diederik me de manier waarop hij door hei waterschap is behandeld Toen hij het schap vroeg of de grond 'schoon' was, kreeg hij daarop een bevestigend antwoord. Tij dens de werkzaamheden, waarbij de fundering zonder meer uit de grond is getrokken, ontdekte Diederik dat hy on juist is geïnformeerd. „Waarschijnlijk heeft het wa terschap ruim van tevoren ge weten dat er oude resten in de bodem zaten", zegt Diedenk. „Maar heeft men z'n mond ge houden, bang dat er anders ar cheologen op afzouden komen. Nu liggen er grote hopen puin, alle informatie over de molen is weg. Ik voel my nu in de zeik gezet. Want voor 500 had ik de molen en waterloop mooi in kaart kunnen brengen Verstoord Diederik zegt dat zijn relatie met Groot Geestmerambacht behoorlijk is verstoord. „Als een particulier z'n huis wil ver bouwen en ik vraag hem om een kijkje te mogen nemen, is ei niets aan de hand als hij 'nee' zegt Maar zowel het water schap als ik zijn vertegenwoor digd in de ruilverkavelings- eoinmissie Schagerkogge Je probeert samen de ruilverka veling van de grond te krygen Dan vind ik het een vreemde /.aak als je door het schap wordt tegengewerkt De archeoloog vreest dat het niet hij dit ene conflict zal blij ven. „De tdeeen die nu binnen liet waterschap leven zijn die van de dimensionering van de waterlopen. Dat betekent on der meer grote brede sloten mening strookt niet met mijn opvatting over wat er in het oude landschap van de Schagerkogge aanvaardbaar is. Op deze manier gaat het ka rakter van het gebied verloren Het waterschap bekijkt de zaak vanuit een waterbeheerstech nisch oogpunt. Maar ik denk dat niemand van de commissie een tweede Flevopolder van dt Schagerkogge wil maken Al is Diederik óók daar niet zo zeker van Hij beseft dal de j belangen van de agrariërs in de ruilverkavelingscommissie an- 1 ders zijn dan die van bij voor beeld hemzelf. „Ik denk dat de agrariërs hun eigen belangen moeten afwegen tegen het alge meen belang Maar als je een harde boer bent, kun je zeggen 'Wat heb ik met die anderen te maken?' Het zal een gewetens strijd worden En ik moet eer- lijk zeggen: mijn gevoelens op dit punt zijn onrustig!" Bij het waterschap was giste i ren niemand bereikbaar voor i commentaar. Artikel uit de Scheger Courent ven 26.10.' 94. De molen stond op een stukje land aan de zuidzijde van het deel van de Lutjewallerweg tussen Nes en Tin. Dit deel van de Lutjewallerweg heette vroeger Korte Snevert of, nog langer geleden, Corte Sneffert. Op korte afstand van deze molen aan de Snevert, vroeger Lange Snevert, op de plaats van het huidige gemaal, stond ook een watermolen. Beide molens worden in de archiefstukken vaak in een adem genoemd. Is nu met deze opruimactie alle informatie over het oor spronkelijke grondplan verdwenen of verbergt het water schapsarchief nog gegevens? In De Kakelepost van januari 1989 (3e jrg. nr.4, blz.15) staat een artikel van de hand van de heer Joh. L. Lutje- harms. De heer Lutjeharms was opzichter van de Banne en Polder Schagen en geldt als zeer deskundig op het gebied van de waterschapsgeschiedenis. Helaas is het indertijd bij één artikel gebleven. 14

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 16