Het railvervoer rond Schagen C. Kuijper Deel 4 N. Dekker-Loer De tram Schagen - Wognum De lijn welke op 30 oktober 1898 officieel werd geopend had in Wognum een aansluiting op het lokaalspoor Hoorn - Medemblik. De route van de tram was: station Schagen, Barsinger horn, De Weere, Lutjewinkel, Winkel, Nieuwe-Niedorp Langereis, Aartswoud, Hoogwoud, Opmeer-oost, Wadway, SijbekarspelBenningbroekWognum. Het stuk van Schagen tot Barsingerhorn werd ook bereden door de lijn naar Van Ewijcksluis. De totale lengte van de lijn bedroeg 23 km. In de gehele lijn werden 14 vaste bruggen gebouwd en bij Lutjewinkel een ophaalbrug met een vaste brugwachter. De lijn werd in 1905, vanwege de slechte resultaten, van de NV Stoomtramweg Maatschappij West-Friesland (S.M.W.F.) overgenomen door de H.S.M. te Hoorn. Toen gingen vele trams rijden vanaf het H.S.M. station te Hoorn. De lijn die nu liep langs Zwaag en Zwaagdijk werd bijna 6,5 km langer. Er reden speciale markttramsop donderdag naar Schagen en op dinsdag naar Purmerend, aansluitend op de markt- trein Enkhuizen - Hoorn - Purmerend. Ook reed er een tram naar de zaterdagse veemarkt te Hoorn. De tram vervoerde veel goederen voor de fruitveiling in Winkel, de melkfabrieken in Opmeer en Lutjewinkel en de gasfabriek in Nieuwe-Niedorp. Er reden ook extra trams voor tentoonstellingen, kermis sen en harddraverijen. In 1919 ging er een autobusdiens rijden tussen Winkel en de Noord-Scharwoude die veel paggagiers afsnoepte van de tram. De reis per tram over dit bochtige traject duurde 70 minuten. 11

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 13