7 eerste kelderene van buiten toegemetselde ingang. Dit bekend gemaakt zijnde werd order gegeven daar ter plaatze te graven en nu ontdekte men aidaar ene trap. Plaat 1 Fig. 15 en Plaat 11 Fig. 1 Onderwijl men daar mede bezig was zetten de twee zich in de kelder bevindenden hunne onderzoekingen voorten in die ogenblikken wierd nevens gaande afschetsinge gemaakt een putje het welk zich in de eerste kelder bevindt Plaat 11 Fig. 11) en waar boven een met een steen gedekt vierkant gat Plaat 1 Fig. 3) diende waarschijnlijk om het water door middel van een pomp uit te pompen Dit putje is 5 1/2 voet diep. Voorts bevinden zich in deze kelder twee lodene kisten op een ijzeren rooster van vier staven 3 voet van de grond en in het midden door een muur ondersteund. PI. II Fig. Illl De eerste derzelve (PI. 1 Fig. 4 is met acht ijzeren ringen voorzien Bij nader onderzoek bleek dat dezelve van binnen met hout hetwelk geheel op het lijk was gevallen bekleed was geweest Naast deze vond men aan de muur met rode letteren geschreven Arent van Scaqen Heer van Scenqen Zie PI. 1 Fig. 5 1Hij was de tweede zoon van Albrecht van Beijeren van Schagen en Theodora van Wassenaar van Duivenvoorde Zijn geboortedatum is onbekendgestorven in 1646 Arent van Schagen heer van Schengen is nooit gehuwd geweestHet is overigens een raadsel waarom hij in deze grafkelder begraven is I Den tweede (PI. 1 Fig. 6) geheel van lood met hout omkleed en hetwelk bijna geheel was afgevallen. In het deksel van deze is een langwerpig vierkant gat dat weieer met glas is gevuld geweest waarvan de stukken op het lijk waren gevallen. Ook in deze ontdekte men dat het lijk evenals het vorige geheel vergaan was en in het water lag Alleen een lapje linnen dat men ontdekte was geheel fijn en nog zo sterk als nieuw linnen ofschoon het reeds 170 jaren in dezelve had gelegen Aan het voeteneinde staat aan de muur met zwarte letteren (Zie PI. 1 Fig. 7 en PI. II Fig. Illl) Vrouw Anna van Matenesse vrouw van Scaqhen 1650 10 Sept. 2 Zij was een dochter van Nlcolaas en Geertruid van Lokhorst en Vrouwe van Lokhorst en SliedrechtZij trouwde in 1633 met Willem van Beijeren van Schagen geboren in 1604 heer was van Schagen en erfpluimgraaf van Noord-Holland en Westfriesland Zij sterf op 10 september 1650 Na haar dood in 1658 moet haar echtgenoot de heerlijkheid Schagen verkopen in verband met te hoog opgelopen schulden Het echtpaar krijgt 3 kinderente weten Johan Francoisgeb. 31 mei 1634begr. 21 dec. 1680 heer van Sliedrecht en Schengen Anna Geertruida geb. 1636, gest okt 1697ongeh.Albrecht Nicolaasgeb. 1639 gest. okl 1666heer van Lokhorst en kapitein in het Staatse leger. Een stikdonkere ingang tot een tweede gewelf bracht hen vooreerst voor een geheel mensengeraamte liggende op de bodem van een houten kist welke wanden en dekzel geheel vergaan waren en ingestort Zie PI. 1 Fig. 8 Ook dit en volgende lijken liggen op vier ijzeren staven evenals in de eerste kelder maar hier slechts 1 1/2 voet van de grond verheven (.3.) Ten tweede staat hier een loden kist (Zie PI. 1 Fig. 9)ook met hout dat afgevallen was bekleed. Bij nader onderzoek bleek hier behalve ene kleine opening in het deksel met zeer onregelmatige letteren gekrabd te staan Maria Thienna vrouw van Schagen Obijt 27 April 1687 (Zie PI. 1 Fig. 10).

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 9