De grafkelder van de Heren en vrouwen van Schagen met aanvullende genealogische informatie over de bijgezette leden van de familie Van Beijeren van Schagen 6 door F.Timmer Inleiding Onder het koor van de Ned.Herv.Kerk op de Markt die in 1895 helaas is verbrand bevonden zich de grafkelders van de familie Van Beijeren van Schagen. Op 23 september 1820 zijn deze kelders - na ruim 100 jaar gesloten te zijn geweest - op last van de overheid geopend.De bekende Schager cipier, schrijver en schilder Cornelis Bok was hierbij aanwezig en illustreerde zijn verslag met tekeningen. Het oorspronkelijke verslag inclusief de tekeningen dus - heeft hij afgestaan aan het heerlijkheidsarchief en is tot op heden spoorloos. Wij kunnen slechts beschikken over een afschrift In de tekst - die in de spelling is aangepast aan de huidige normen - wordt in cursief nadere informatie gegeven over de genoemde leden van de familie Van Beijeren van Schagen. Verslag wegens het openen der graf-kelderen behorende aan de Hoog Adelijke Familie van de Heren van Schagen in het koor der Gereformeerde Kerk te Schagen door C.Bok Het was op de 23e der maand september des jaars 1820 dat op hoge order deze rustplaatsen der doden geopend moesten worden Daar dezelve meer dan de leeftijd van twee geslachten niet geopend waren geweestscheen de rechte ingang tot dezelve aan niemand bekend te zijn dan men vermoedde dezelve onder ene grote rode zandsteen te zijn Plaat 1, Figuur 1). Deze dan opgeheven zijnde ontdekte men een stenen verwulf. Nu kwamen het Heeren opzienderen gevoeglijk voor hier ene kleine opening te maken en om dat men door dit middel de ware ingang hoopte te ontdekken maar tevens om wanneer er onverhooptzich ene schadelijke lucht uit deze gewelve mocht verspreiden men dusdanige opening gemakkelijker weder terstond konde stoppen dan ene ruimere ingang. Deze opening dan gemaakt zijnde, ontwaarde men niet de minste onaangename luchte maar een stik donker holwaar in men niets onderscheidelijk konde zien en velen tuurden om in te zien veel minder zich in neder te laten. Dan terstond waagden het twee lieden zich daar in te doen neder zakken Daar nu den schrijver van dit verslag en de afschetsen der daar gevondene voorwerpen ene dezer twee eerste was vindt hij zich ook in staat ene juiste afschetsing te leveren.) Zie daar dan na verloop van bijna vijfvierde eeuw wederkerende in het verblijf der hier rustende over wier stof eeuwen van onrust wentelden zonder hunne rustte storen. Het eerste wat men opmerkte was dat in stede van een muffe stank zich hier veel eer ene hoewel zeer geringe specerei- geur verspreidde. Nu werd hun door de huiverende nieuwsgierigen boven hunne hoofden kaarslicht aangereikten daarna ontdekte zij in de zuidwest hoek der

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 8