16 Ambachtslieden Van de ambachtslieden is het eevoudig vast te stellen welk beroep zij uitoefenden. Onder hen waren smeden, timmerlieden, kleermakers, schoenmakers een mandenmaker en een nettenmaker. Scharen en messen werden scherp gehouden door de scharenslijpers Josph Plugge uit Zaan dam en Hermanus Jansen uit Leeuwarden. Salmon Levi van Coeverden, een drogistbediende uit Groningen, reisde regelmatig van Hoorn via Schagen naar Den Helder en terug. Verkocht hij geneeskrachtige krui den? We kunnen het slechts vermoeden. Een apart beroep had Willem Molenaar uit Alkmaar; hij was koffiemolenmaker. In het boek 'Koffie in Nederland' lezen we dat vanwege de toegenomen vraag naar koffie, er behoefte ontstond naar winkelkoffiemolens. Deze konden meer en sneller malen dan de schootkoffiemolens die in de huishoudens in gebruik waren. Een nieuw type gietijzeren winkelmolen dat aan de nieuwe eisen voldeed werd geimporteerd uit de Verenigde Staten. Vermoedelijk repareerde Willem Mole naar deze koffiemolens in winkels en koffiehuizen. Muzikanten, artiesten en ander kermisvolk Regelmatig, ongeveer elke veertien dagen, werd Schagen bezocht door een vrouwenmuzikantengroep uit Alkmaar. Zij bespeelden de trom en zongen liedjes. De vrouwen logeer den in logement De Reizende Man. De leden van de groep waren Grietje Bult, Johanna FokkesMaria Punt en Elisa- beth Beekman. Andere regelmatige bezoekers waren Barend van Egmond, een bejaarde muzikant uit Alkmaar en de zangeressen Maria van Rode uit Amsterdam, Catharina Gerards uit Enkhuizen en Catharina Mons uit Benthuizen. De muzikanten zullen de liederen gespeeld hebben die door de liedverkopers en verkoopsters zoals ondermeer Jacob Biets uit Haarlem of Wilhelmina Alberts uit 's-Hertogenbosch, aan de man gebracht werden. Deze liederen gingen meestal over recente geruchtmakende misdaden en politieke gebeurtenissen. Voor de gezelligheid in de straten zorgde orgelspeler Harmen Kruger uit Bunschoten. Melchert Zwart en zijn vriendin Johanna Schut trokken in West-Friesland rond met de rarekiek. De rarekiek was een kijkkast waarin met behulp van lenzen en spiegels bege leid door suggestief commentaar de toeschouwer opwinden de taferelen te zien kreeg. Romantiek, spanning, senatie en erotiek stonden op het programma van de man met het kijkwerk. Uit Utrecht kwam er af en toe een groep poppenkastspe lers bestaande uit Jan Huijsman, Adriana Uding en Jacob Monijn. Jan Wolterin uit Langedijk verdiende zijn brood met een oude kermisattractie, het koekhakken. Met een scherpe bijl moesten dunne platte, taaie koeken, die speciaal voor deze attractie werden gebakken, in drie slagen volgens een speciaal patroon worden doorgehakt. Omdat aangeschoten kermisgangers nog wel eens op elkaar inhak ten inplaats van op de koek werd het koekhakken met bij len verboden. De bijlen werden vervangen door knuppels.

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 18