Logementgasten in Schagen 1817 en 1830-1833 13 R.J.M. van de Pol Schagen is door de eeuwen heen altijd rijk voorzien ge weest van horecagelegenheden. Vooral rond de Markt, vroeger de Plaets of Marktplaets genoemd, en in de Nieuwstraat, waren er talrijke gelegenheden waar gege ten, gedronken en overnacht kon worden. De markten en kermissen trokken veel volk van buiten Schagen. Men kwam te voet, met een huurwagen of met de beurtvaardermanieren van reizen die veel tijd kostten. Even op een dag op en neer naar Amsterdam, zoals nu, was onmogelijk. Wie geen particulier adresje had, was aange wezen op een van de logementen. Op straat overnachten was niet toegestaan; zwervers werden indertijd zonder pardon opgesloten in de westelijke slottoren, die in de vorige eeuw in gebruik was als gevangenis. Vreemdelingen, die in een logement bleven overnachten, moesten door de logementhouder ingeschreven worden. Voor dat doel beschikten de logementhouders over speciale lijsten die voor 10 uur 's morgens, met de paspoorten van de vreemdelingen, in het bezit van de burgemeester moesten zijn. Ingevuld werden: de volledige naam, het geboortejaar, het beroep, de plaats waar men vandaan kwam en waar men naar toe dacht te gaan, de plaats waar men een vast adres had en de dag van aankomst en vertrek. De namen van de gasten en die van de plaatsen waar zij vandaan kwamen, werden door de logementhouder, zijn vrouw of een hulp, op het gehoor opgeschreven; hetgeen soms merkwaardige namen opleverde. Logement 't Voske" ves gevestigd op de hoek ven de Merkt met de Nieuwstreet.

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 15