9 Opmerkelijk is het dat daar in het jaar 1658 deze Heerlijkheid reeds door koop in de familie Van Cats Heer van Coulster is overgegaan men hier nog ene Vrouwe vindt uit het geslacht der vorige oude Heeren van Schagen Of wijl deze Heerlijkheid in 1676 door Heer Floris Karei van Beijeren Grave van Warfusee gekocht is dan moet deze vrouwe de enige zijn welke zich van de jegenswoordige regerende familie hier bevindt. Hierop volgt weder een geraamte in alles aan PI. 1 Fig. 8 gelijk. (.5.) Daarnaast staat ene zeer smalle en aan het voeteneinde zeer spits toelopende lodene kist met een kleine opening in het deksel waaruit bleek dat dit lijk mede evenals de voorgaande op het gebeente na geheel vergaan is Aan het voeteneinde van deze staat met zwarte letteren Vrouw Anna van Assendelftvrouw van Schagen (Zie PI. 1 Fig 11 en 12 met het jaar 1630. 8 Zij werd in 1547 geboren a/s dochter van Dirk van Assen delft schout van Breda en Adriana van Nassau Zij trouwde op 3 aug. 1568 met Johan van Beijeren van Schagen die naast heer van Schagen ook heer van Oud- en Nieuw-Qoudriaan was en ook divers staatsfunkties bekleedde Het echtpaar kreeg 5 kinderen te weten: Adriana geboortedatum onbekendbegr. te Utrecht op 8 aug. 1656 Elisabeth geboortedatum onbekendgest 1659 Albrechtgeb. 1577 werd in 1618 heer van Schagenmaar overleed reeds op 6 juli 1638 Cathanna geboortedatum onbekend gest na 1632 Diederik geboortedatum onbekend, gest. 6 aug. 1658was gehuwd met Maria Thienna. Dus is nu het raadsel opgelost wat met het jaartal in Romeinse letteren op de tombe van deze vrouw en het hieraan volgende van hare man te houden hebben. Daarop iezen wij dat zij overleden is MVIC ende XXX Daar dit nu geheel onzin is blijkt dat het zijn moet MDCXXX Hierop volgt het laatste lijk in ene zeer grote lodene kist met een deksel hetwelk roefswijs is opgezet geweest doch door zijn eigene zwaarte de zijdewanden zodanig heeft uitgezet dat het soldeersel is losgesprongen en dit deksel bij de minste aanraking in deze bijne vol water staande kist is gevallen. Ook hier was niets dan beenderen te vinden. Genevens deze staat op de muur (Zie PI. 1 Fig. 13 en 14 Heer Johan .Vrijheer tot Schagen .1618 7 Werd in 1544 geboren als zoon van Willem van Beijeren van Schagen en Elisabeth van BronkhorstVolgde al in 1548 zijn vader op als heer van Schagen waarbij zijn moeder geruime tijd optrad als voogdes In 1572 werd hij ook heer van Oud- en Nieuw-Goudriaan Bovendien bekleedde hij diverse staatsfunkties Gestorven op 18 febr. 1618 in Den Haag maar te Schagen begraven. Hij was getrouwd met Anna van Assendelft Daar dit lijk nu het eerste der hierin gebrachte blijkt te zijn is ook deze de maker van deze twee gewelven hetwelk blijken zal uit hetgeen hierna beschreven zal worden. Nu de trap opgedolven in de muur welke dezelve gesloten hield verbroken zijnde was de ingang geopend en nu vloeiden er te gelijk met meerder daglicht ook meerdere nieuwsgierigen naar beneden welke door de Heeren opzienderen wierden toegelaten en nu verstrekte dit onderaards verblijf enige dagen tot ene bevrediging van velen wier nieuwsgierigheid reeds jaren was te leur gesteld wijl men zich hier wonderen beloofde te zien want de overleveringen van voorouderen hadden hier geheel in purper goud volkomene wapenrustingen liggende doden geschilderd en helaas Men vond niets dan steen lood vermolsemd hout en doodsbeenderen welke niets -Hollandse n Ar kei en -1905

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 11