De R.K. Kinderuitzending in Schagen 12 R.J.M. van de Pol De katholieken hadden in de jaren voor de tweede wereld oorlog de liberale vrijheid van drukpersonderwijs en vergadering gebruikt om hun gebied af te bakenen. Op elk terrein waren er wel katholieke verenigingen of instel lingen waarbinnen het vaak paternalistisch en autoritair toeging. Dit door de katholieken zelf gekozen isolement werd door de bisschoppen en de meeste geestelijken gestimuleerd zij verleenden actieve steun bij de oprichting van katholieke organisaties Een van deze organisaties was de Nederlandse Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending. Deze vereniging be heerde een aantal koloniehuizenwaar kinderen op medisch advies enige weken werden opgenomen om in de gezonde bos- of zeelucht aan te sterken. Het hoofdkantooreerst gevestigd in Amsterdam en later in s-Hertogenbosch en Vughtregelde de plaatsing van de kinderen die voorgedragen werden door de plaatselijke afdelingen die de uitzending betaalden. In 1932 waren er in het bisdom Haarlem 31 afdelingen die 3397 kinderen voor een periode van zes weken uitzonden naar een van de kinderkolonies om weer op krachten te komen Dit artikel behandelt het reilen en zeilen van de afde ling Schagen voor zover dit te achterhalen was uit de ter plaatse beschikbare bronnen. De oprichting Op 28 april 1932 werd ten huize van mejKruijer de eer ste vergadering gehouden van de afdeling Schagen van de Nederlandse Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending. Het bestuur was door deken A.P.A.M. Guillonard (1924 - 1932) samengesteld. De heer C. Boeije werd benoemd tot voorzitter, me j Kruijer ging de penningen beheren en mevr. E. Bolte-Mars kreeg het secretariaat toebedeeld. Het bestuur was genoodzaakt al direct in actie te komen; op advies van dokter Nanninga moest er met spoed een meisje, om gezondheidsredenen, enige tijd in een bos rijke omgeving worden verpleegd. Dit gaf de nodige problemen, omdat het jonge en nog on ervaren bestuur niet wist hoe een dergelijke uitzending geregeld moest worden en wat het zou gaan kosten. Mevrouw Bolte zou zo snel mogelijk bij het hoofdbestuur aan de Prinsengracht in Amsterdam informatie inwinnen over de wijze waarop de uitzending geregeld moest worden en, om de nog lege, kas te vullen werd besloten op 1 mei

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 14