5 0. boter y.rd bij c.r.s aan da bijna 50 duizend kilo in 1912. Ook deze markt was dus geen lang leven Hoogzijd, verhsndaid. beschoren: hij bleef slechts drie jaar in stand en werd daarna op geheven. Meer succes had de Vereeniging tot het houden van Jaarlijksche Paasch- tentoonstellingen van Vee te Schagen, die in 1893 in het Noordhol- landsch Koffiehuis werd opgericht. Al snel na de oprichting telde de ver eniging 270 leden, afkomstig uit bijna alle plaatsen ten noorden van Alkmaar. De vereniging bleef groeien: in 1908 waren er al 412 leden. De leden van de vereniging legden in hun dagelijkse werk veel nadruk op een goede verzorging en op de verededing van vee. Hiermee behaalden zij zeer goede resultaten, die zij op de tentoonstellingen onder de algemene aandacht brachten. Zij hadden in principe dezelfde doelstelling als de le den van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en die van de Ver eeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier: ze hoopten te bereiken dat hun voor die tijd zeer moderne werkwij ze ook door andere, minder vooruitstrevende boeren werd overgenomen. Om dit te stimuleren werden de beste inzendingen op de paasveeten- toonstellingen beloond met een prijs. De eerste paasveetentoonstelling vond plaats op 14 maart 1894 en nog steeds wordt ieder vooijaar op de een na laatste woensdag voor pasen een paasveetentoonstelling gehouden. Behalve vee worden er de laatste snufjes op het gebied van landbouwwerktuigen en tractoren tentoonge steld. Tot de Tweede Wereldoorlog vielen er bovendien de nieuwste mo dellen auto's te bewonderen. In de week van de paasveemarkt vervalt de gewone donderdagse markt. winkels Vóór de agrarische depressie hadden de welvarende boeren relatief veel geld te besteden. Zij deden over het algemeen beste zaken op de markt en veel marktbezoekers kochten daarna in Schagen allerlei artikelen die in de winkeltjes in hun eigen dorp niet te koop waren. De plaatselijke middenstand, die bestond uit een groot aantal kleermakers, schoenma kers, kruideniers, manufacturenverkopers en andere winkeliers, profi teerde van deze gunstige economische omstandigheden. Aangezien er rz aan da )aal wat

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 7