Veilingimpressie K. Keetman 24 Meestal een zaal vol belangstellenden bij een vrijwil lige openbare verkoping. Schagen heeft er vorige herfst weer twee succesvolle gekend. De notaris(sen) de afslager en zijn medewerkers, niet te vergeten de verkopende partij, achter de tafel. De notaris is voor de wet verplicht via dagbladen be kendheid aan de verkoping te geven. De notaris is even eens voor de wet verplicht, voor aanvang van de veiling, de algemene veilingvoorwaarden voor te lezen. Van huis, land of bedrijfsgebouwen noemt de notaris voor de aan vang de erop rustende lasten. Dan kan de veiling bij opbod en afslag beginnen en vraagt de afslager: "Wie zet dit stuk land of gebouw eens knap in?" De notaris let scherp op de zaal, elk knikje kan 500 of 1000 betekenen. De afslager doet z'n best, soms met hulp van een "stroman", om zo hoog mogelijk geboden te krij gen. Bij het hoogste bod vraagt de afslager tot 3X toe, nie mand meer en laat dan de hamer vallen. De medewerkers van de notaris berekenen snel wat de bie der verschuldigd is, de notaris controleert dan of de bieder het bedrag kan voldoen of een goede borg heeft. 17. Van het bedrag is strijkgeld voor de hoogste bieder. De afslager weet vaak met een kwinkslag een geanimeerde stemming te kweken. Vorige herfst hebben we ook een verkoping meegemaakt van het grote veilingbedrijf Troostwijk, dat regelmatig adverteert met een dikgerande advertentie. Het ging toen om aannemer Huiberts-Kooiman met maar liefst een 500 tal nummers. Opvallend was de beveiligings en bewakingsploeg van Troostwijk die vanaf de kijkdag tot en met de afgif te van het gekochte, aanwezig was. Staat alles in opbod, dan gaat de afslager na een korte pauze over tot de afslag. Er wordt een flink bedrag boven gezet, dat de afslager afslaat tot 0. Tussentijds kan de koper dan "mijn" roepen, waarbij "mijn" voor ja gaat. Het bedrag bij "mijn" wordt dan opgeteld bij het eerdere hoogste bedrag. De sfeer is moeilijk op papier over te brengen, maar ik kan u verzekeren dat het zweten is voor de afslager! Opnieuw moet de credietwaardigheid van de koper worden vastgesteld, terwijl de verkoper een uur de tijd heeft voor de gunning. Het tijdstip van betalen wordt vastgesteld, notariskos- ten zijn gestaffeld en bedragen 1,5 a 27. van de koopsom. Overdracht en kadasterkosten zijn bijkomend, over het geheel maar liefst 17,5 7. voor het rijk. Zo'n verkoping saai???? Komt u eens kijken en luisteren, tenslotte is zo'n ver koop openbaar! Maar neem wel een dikke portemonnaie mee!

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 26