De "Strijkgeldhaalder" 23 De redactie heeft nog twee reacties binnen gekregen naar aanleiding van de reeks artikelen over de Schoenmakers- weg. Van de heer Jonker een stukje over een bekende strijkgeldhaalder' uit St. Maarten en van de heer Keet- man een artkeltje over de gang van zaken bij de veiling van onroerend goed. Bij het interessante artikeltje in De Kakelepost, nr.3 juli '93, door N. Dekker en C. Kuijper over de verkoop van een perceel gelegen aan de Schoenmakerswegzou ik een kleine opmerking willen maken. In 1908 werden enkele percelen groot 2.21.86 ha gekocht door Klaas Slot te St. Maarten. De samenstellers veron derstellen dat Slot geld tekort zou hebben, daar hij met drie anderen eigenaar werd. Eigenlijk had hij gewoon drie hypotheken. De situatie was vermoedelijk wel iets anders. Het was in die tijd gebruikelijk dat bij openbare verko pingen aan hoogste bieders een premie werd uitgeloofd het z.g. strijkgeld. Deze verkopingen trokken dan veel belangstellenden, waaronder ook veel zogenaamde "strijk geld haaldersmensen die een gokje waagden en dan hoopten dat de koop bij afslag afgemijnd zou worden en zij het strijkgeld konden opstrijken. Meestal lukte dat ook wel, maar het gebeurde ook dat zij bleven "hangen", en dan probeerden om het gekochte weer kwijt te raken. Die "strijkgeldhaalders" bezochten alle verkopingen en boden dan op huizen en boerderijen, waarvan zij soms nauwelijks wisten waar de betreffende objecten gelegen waren. De heer Klaas Slot van de Stroet was zo'n "strijkgeld haalder", een door notarissen graag geziene bezoeker. Het was bekend, dat als een verkoping om 10 uur was uitgeschreven en Slot dan nog niet aanwezig was, er nog wel een kwartiertje op hem gewacht werd. Klaas Slot (1862 - 1940), was een welgesteld bouwer. Hij liet een voor zijn tijd kapitale villa bouwen op de Stroet, hierbij is nu de manege "Belkmeer" gevestigd.

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 25