18 DOORSNEDE. CD Foto 11. Schagen, huis De Schager Roos. Het achterste deel dateert van omstreeks 1550. Wij zien hier ■weer als te Purmerend een achterstuk, dat onderverdeeld is in twee vertrekken boven elkaar. Het voorste deel moet bestaan hebben uit één grote ruimte. Dit voorste deel werd in 1612 geheel vernieuwd en ver vangen door een huis met een verdieping, dat een veel verder doorgevoerde ruimtelijke ontwikkeling toont en een voorbeeld is van het huistype, dat gedurende de gehele 17de eeuw in gebruik zal blijven. Schaal 1 200. gelopen had. Vermoedelijk is de begancgrondruimte dus in eerste aanleg vijftien treden hoog geweest en de ver dieping twaalf treden. In later tijd is de beganegrond- vloer iets opgehoogd, zodat de ruimten nu vrijwel gelijk waren. Op de verdieping was het bewaard gebleven restant van deze trap nog omtimrnerd met een fraai schotwerk van eenvoudig geprofileerde planken van fraai eikehout, waarin zich een deur bevond. In het achtergedeelte van het huis was geen oorspronkelijke schoorsteenraveling aan te wijzen. Vermoedelijk heeft de stookplaats steeds gelegen op de plaats, waar hij zich voor de sloping nog bevond, namelijk ruggelings tegen het voorstuk. Achter het achterstuk van het huis wis later een smallere ruimte met stookplaats toegevoegd, waarvan de ouderdom moeilijk te bepalen was. Het zal als bij- of waskeuken gefungeerd hebben. Dit interessante achterste deel heeft behoord tot een ouder huis. De muur van het aan de linkerzijde gren zende perceel toonde voor het bovendeel een keurig afgevoegd muurwerk met twee dichtgemetselde raam pjes. Hieruit bleek dat het voorste stuk van „de Scha ger Roos" oorspronkelijk niet hoger, vermoedelijk eer der iets lager, is geweest dan het achterstuk. Het komt ons dan ook zeer waarschijnlijk voor, dat dit pand over zijn gehele lengte uit beganegrond en verdieping zou hebben bestaan, temeer waar de verdieping van het be waard gebleven achterdeel als een insteek tussen de gebinten geconstrueerd is. De breedte van het voorste stuk kon niet worden vastgesteld, het lijkt niet onaan nemelijk, dat het vroeger even breed was als het achter ste deel. In eerste aanleg zal het pand vermoedelijk overeenkomst vertoond hebben met het huis te Purme rend, een voorhuis, dat één ruimte is en een achter huis, dat uit op- en onderkamer bestaat. Een aanwij zing voor de indeling van het vermoedelijk vijf vak ken diepe voorhuis, zou kunnen zijn, dat onder het bovenste deel van de keldertrap van het 17de eeuwse huis in de bodem de resten van een 14de eeuwse pot van ongeveer 30 cm. middellijn gevonden werden. Het was niet geheel zeker, dat wij hier met een aspot te maken hadden. Toch dienen wij na te gaan of de stook plaats van het oudere pand in deze buurt gelegen kan hebben. Indien het oudere pand dezelfde breedte had als het achterstuk en de stookplaats als open haard zonder schoorsteen in het achterste deel van de hal was aan gelegd, iets wat in Noordholland nog in de 15de en 16de eeuw voorkwam, dan is deze plaats voor een as- pot, die dan links voor het vuur gelegen zou hebben niet onmogelijk. Ook zou de aspot hier gelegen kun nen hebben bij een stookplaats, die in het vierde vak

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 20