In memoriam Jan Buisman 22 1902 23 Vebruari is mijn melk naar 't fabriek bragt voor het eerst 3 Maart eerste eent ijren. Op Woensdag 22 oktober is voor het eerst kaas markt weest in Schagen. Het regende dat het oosde zoo hard. Er waren 80 stapels kaas. 1903 O wat een nat jaar. 6 Oktober heeft het verschrikkelijk gewaaijt, toen heb ik naar de Helder weest. O wat een storm. 21 November heeft het weer zoo stormt en een klont vuur rolde langs het huiske. 1906 Is Jb. Blokker bij mijn in 't huisje komen. 1907 Is Arie Geel bij mijn in ons huisje komen. Ik heb 35 jaar in ons huisje woont. 1916 Heeft moeder op 13 Juni haar kamenet verkogt aan dokte Melgejor te Schagen voor honderd gulden. Ik heb em 28 jaar gebruikt. Ik moest nog te gast naar opzichter Stuivenberg te Schagen 1916. Moeder Corneleia Kossen. 1918 25 April ben bij Jan Koomen weest op Kolhorn. 1919 Nu wor ik op 18 Mei 87 jaar. Jan Buisman was een verteller in hart en nieren. En hij had heel wat te vertellen over Schagen, maar vooral over de Schagenaars. Hij had een oog en oor voor ogenschijnlijk onbelangrijke details en kleine gebeurtenissen. Hij voelde aan dat die in het vergeetboek terecht zouden komen. Na verloop van tijd zou niemand er meer het fijne van weten. Dat wilde Buisman niet. Daarvoor was de kleine, alle daagse historie voor hem te waardevol. En daarom ging hij op zijn geheel eigen, specifieke manier "op klompen door Schagen"zowel in de krant als in boekvorm. Jan Buisman is een begrip in en voor Schagen omdat hij als geen ander de kunst verstond om gebeurtenissen en situaties te schetsen alsof hij er in eigen persoon bij was geweest. Hij zag kans om een bepaalde sfeer weer te geven, op te roepen, waardoor hij heel veel mensen aansprak. Jan Buisman bracht de geschiedenis van Schagen bijna letterlijk bij heel veel Schagenaars thuis. Hij deed dat bovendien al op een moment waarop nog maar weinig mensen zich met de beschrijving van de plaatselijke geschiede nis bezig hielden. Daarin is hij een pionier geweest, en uiterst waardevol le pionier!

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 24