16 van ƒ450 krijgen voor de bestrating van deze weg. De heiworm de kerk verklaarde zich op een gegeven moment bereid ƒ450 bij te dragen in de kosten en ook de gemeente Schagen wilde een bijdrage leveren. Het be stuur van de polder Burghorn bleef echter weigeren en ook in 1869 en 1870 leden alle aangewende pogingen bij het bestuur van de polder om de weg te verharden schipbreuk. Pas in 1873 werd de weg aangelegd. De gemeente droeg hieraan 628 bij, een derde deel van de totale kos ten. Het werk werd uitgevoerd door het polderbestuur van Schagen. In 1892 verkeerde alleen een klein gedeelte van de Tolkerdijk nog in slechte staat. De herhaalde verzoeken van de gemeente aan het polder bestuur en de eigenaren van de dijk, de kerkvoogden van de hervormde gemeente Schagen, om hier nu eindelijk eens iets aan te doen, hadden tot dan toe geen enkel resultaat opgeleverd. Pas in de loop van 1893 werd ongeveer vijftig strekkende meter begrind. De kosten werden ge deeld door de gemeente, de hervormde kerk en de polder Schagen. De ge meente vond echter dat de verharding van de hele Tolkerdijk wenselijk was en besloot daarom in 1895 om ƒ1000 bij te dragen in de kosten hiervan. Als gevolg van al deze inspanningen was de toestand van de wegen in en rond Schagen sinds 1850 van jaar tot jaar sterk verbeterd. Het behoeft geen betoog dat dit resultaat waarschijnlijk niet had kunnen worden gerealiseerd als de economische omstandigheden in de tweede helft van de 19e eeuw minder gunstig waren geweest. Vóór de agrarische de pressie bloeide het boerenbedrijf echter als nooit tevoren en zowel de am bachtslieden en de winkeliers als de arbeidersklasse in Schagen profi teerden van deze bloei. De verbetering van de straten en pleinen en al die andere infrastructurele wei-ken leverden bovendien extra werkgele genheid op. Vóór de eeuwwisseling waren de wegen allemaal verhard en dertig jaar later was de bebouwde kom van Schagen niet alleen voorzien van goede wegen, maar ook van riolering, gas, water en elektriciteit. De stad was qua voorzieningen, uiterlijk en omvang zeer drastisch veran derd ten opzichte van de nogal primitieve situatie die wij in de 19e eeuw aantroffen. De Loet met op de achtergrond de meelmolen. Bron: Jaarverslagen van de gemeente Schagen, Gemeente-archief Schagen, inventaris nummers 220 t/m232; Tienjaarlijkse volkstellingen (1849 t/m 1899).

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 18