14 Een wel zeer grote verbetering, die in 1920 werd gerealiseerd, was het dempen van het water langs het Rensgars en het Noord, waardoor de straat kon worden verbreed. Het steeds drukker wordende verkeer kon er nu veel gemakkelijker langs. De kosten hiervan bedroegen ƒ31864. In hetzelfde jaar besloot de gemeente grond en water in de Molenstraat van de polder Schagen over te nemen, zodat daar woningen konden worden gebouwd. De vervuilde sloot achter de Stationsweg werd in 1921 ge dempt en gerioleerd. De gemeente besteedde het werk aan voor ƒ4400. De kosten werden door de eigenaars van de sloot betaald, maar aan niet kapitaalkrachtige eigenaars verleende de gemeente een bijdrage in de kosten. Het jaar daarop werd een sloot achter de Nieuwe Laagzijde ge dempt en gerioleerd en een sloot achter de Magnusstraat gedempt. Te vens werd in de loop van dat jaar de Comelis Bokstraat aangelegd. Tussen 1923 en 1930 werden de Stationsweg, de Nieuwe Laagzijde, de Dorpen, de Molenstraat, de Markt, de Laan, de Spoorlaan en de Regen tenstraat verbeterd en werden een sloot bij de spoorbaan (in verband met de verbetering der Nieuwe Laagzijde), een gedeelte van de Laan- sloot en een sloot achter de Hoogzijde gedempt. In deze jaren werd een groot aantal arbeiders- en middenstandswoningen gebouwd en werden bovendien de Heerenboschgronden bouwrijp gemaakt. In 1924 besloot de gemeenteraad om een plantsoen aan te leggen bij het oude slot. Schagen begon steeds meer te lijken op de stad die wij nu zo goed kennen. Lantaarn aan de Nieuwe Laagzijde. In 1926 werd de bestrating van 'n gedeelte van de Laan en de Dorpen verbeterd. Deze tekening van architect P. Rezelman staat voor ons gevoel op z'n kop. Linksboven komt de Landbouwstraat (1uit op de Laan. De met (2) aangegeven woning is de "Oude Pastorij"Het Laanplein en de Oude Slotstraat waren er nog niet. De straat rechtsboven (3) is de Roggeveenstraat. Het aantal straatlantaarns werd in de loop der jaren steeds verder uit gebreid. In 1906 stonden er in Schagen 57 lantaarns ofwel, om precies te zijn, gasgloeilichten voorzien van Ritterlantaams met een ronde glas mantel. Tien jaar later werd Schagen verlicht door 85 gaslantaarns, waarvan 20 nachtbranders. Volgens het gemeenteverslag van 1921 was de hele straatverlichting toen al elektrisch, maar dat kan haast niet kloppen, want in het gemeenteverslag van 1926 staat dat de straatver lichting nog steeds grotendeels bestond uit gaslantaarns en dat er nog maar enkele elektrische straatlantaarns waren... 4. Snaas 5 wed. Hoogland 6. wed. Muis 7. Castricum 8. L.T.B. 9. Gemeente 10. Veeken 11. Schoort

Kakelepost - Schagen | 1994 | | pagina 16